Więcej
  Strona głównaInstytucjeTeatromaniacy z Konar i Zalesia w akcji

  Teatromaniacy z Konar i Zalesia w akcji

  Niespotykana teatralna pasja uczniów szkół podstawowych w Konarach i Zalesiu koło Chynowa.

  Tradycyjne podejście do szkoły jako instytucji, w której zdobywa się wiedzę encyklopedyczną oraz postrzeganie nauczyciela ograniczającego się tylko do przekazywania tej wiedzy jest już w dzisiejszym świecie dawno nieaktualne. Rola nauczyciela w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży ma bardzo duże znaczenie dla przyszłości całego społeczeństwa.

  Czas spędzony z nauczycielem to okres zarówno sukcesów jak i porażek, które mają wpływ na sposób postrzegania świata i kreowanie własnej rzeczywistości przez każdego ucznia. We współczesnym społeczeństwie można zauważyć wiele problemów w procesie edukacji  -uczniowie nie są zainteresowani pogłębianiem swojej wiedzy i rozwojem osobistym, nauczyciele zaś często zniechęcają się postawami swoich uczniów i nie podejmują dalszego wysiłku, by to zmienić. Stanowisko nauczyciela jest zatem kluczowe, by można było mówić o zmianie obecnej sytuacji.

  Rozumiejąc powyższe problemy i właściwie pojmując swoją rolę, nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Konarach i Zalesiu zaproponowali najstarszym uczniom uczestnictwo w  kulturze wysokiej, a mianowicie spektakle teatralne w godzinach wieczornych, na które przychodzą dorośli ludzie świadomi wartości, jakie niesie kultura wysoka. Jakże często w środowisku młodzieżowym słyszy się opinie o tym, że teatr to nuda! W tym roku te dwie sąsiadujące ze sobą szkoły wprowadziły do realizacji innowację pedagogiczną ,,Oswajamy teatr”. Tytuł po części kojarzy się z książką ,,Mały Książę”, w której to złotowłosy chłopiec poznaje dzięki lisowi tajemnicę oswajania. I tak idąc za przykładem Małego Księcia, uczniowie oswoili teatr już na zawsze. Nagrodą dla pedagogów za poświęcanie czasu wolnego swym wychowankom mogą być pytania uczniów: Kiedy jedziemy na kolejny spektakl? Tym razem wybór padł na teatr ,,Kwadrat” i spektakl ,,Medium” z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej. Już uczniowie wertują repertuary wszystkich teatrów warszawskich. Który spektakl przyciągnie ich uwagę? A wiadomo, że czym skorupka w młodości nasiąknie, tym na starość trąci!

  PSP w Konarach, PSP w Zalesiu

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE