Więcej
  Strona głównaBlogiO Pułaskim i Kościuszce pod rozkazami Waszyngtona

  O Pułaskim i Kościuszce pod rozkazami Waszyngtona

  18 kwietnia, o godz. 17.00 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce obędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Polonijna”. W przeszłości na tego typu wydarzeniach przybliżano życie Polonii i Polaków w USA głównie w XX i XIX w. Tym razem przeniesiemy się jednak w czasy odleglejsze, do okresu narodzin Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przed przybyłymi na spotkanie przedstawiony zostanie popularnonaukowy wykład pt.: „Pułaski i Kościuszko pod rozkazami Waszyngtona”. Wygłosi go ceniona specjalistka historii USA prof. dr hab. Jolanta A. Daszyńska na co dzień wykładająca na Uniwersytecie Łódzkim.

  Pani profesor Daszyńska od czasów studenckich pochłonięta jest pasją do historii kolonialnej Ameryki i wczesnego okresu Stanów Zjednoczonych. Z biegiem lat pogłębiała ją i rozwijała zdobywając kolejne stopnie w karierze naukowej. Dziś jest specjalistką posiadającą szeroką wiedzę z okresu tworzenia i rozwijania się państwowości amerykańskiej. Jednocześnie interesuje się historią Łodzi i rekonstrukcją historyczną. Sama jest współzałożycielką Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”, zaś jej praca, „Rekonstrukcja historyczna. Wybrane refleksje własne (Łódź 2021), odniosła duży sukces wydawniczy.

  Jej pokaźny dorobek wydawniczy, na który składają się nie tylko publikacje książkowe, ale i artykuły zasługuje na dużą uwagę. Wielokrotnie też uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych. Stali bywalcy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego mogą pamiętać profesor Daszyńską z referatu wygłoszonego w Warce w 2017 r. podczas konferencji naukowej „Polacy w Ameryce”. Jej wiedza i naturalna chęć do dzielenia się nią z innymi jest świetnym powodem by przyjść do wareckiego muzeum na spotkanie. Do uczestnictwa w nim zapraszamy młodzież oraz dorosłych. Razem przyjemniej jest poznawać historię najsłynniejszego mieszkańca ziemi wareckiej – Kazimierza Pułaskiego (o którym niegdyś polski naukowiec Roman Dyboski powiedział, że jest „pierwszym wielkim wychodźcą polskim w Ameryce Północnej”) oraz jego rówieśnika i kolejnego polsko-amerykańskiego bohatera – Tadeusza Kościuszkę.

  Kto wie, może spotkanie z profesor Daszyńską zainspiruje również miłośników rekonstrukcji do wcielenia się kiedyś w stroje z epoki słynnych Polaków walczących w amerykańskiej rewolucji.

  Wstęp na spotkanie jest wolny!

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE