Więcej
    Strona głównaInstytucjeEkstremalna Droga Krzyżowa – duchowe wyzwanie

    Ekstremalna Droga Krzyżowa – duchowe wyzwanie

    Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Czy podejmiesz wyzwanie?

    Rusza kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Warczanie, po raz trzeci, będą mieli okazję w sposób nietypowy przygotować się do świąt Wielkanocnych. EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku. W piątek, 5 kwietnia odbędzie się trzecia edycja Wareckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

    EDK, CZYLI KTÓRĘDY DROGA

    Akcja jest skierowana do każdej osoby szukającej Boga i chcącej odkryć swoją tożsamość. Łączy ona elementy ekstremalnego wyzwania oraz duchowego przeżycia ostatniej drogi Pana Jezusa. Podczas nocnej wędrówki liczącej ponad 40-kilometrów, każdy, sam na sam ze sobą może zanurzyć się w modlitwie i rozważaniach przygotowanych specjalnie na tę akcję.

    Chętni wezmą udział we Mszy Świętej, a następnie będą mieli za zadanie przebyć opisaną trasę. Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami. Sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.

    Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.

    Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz. Zmaganie może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.

    BUDUJEMY ZAANGAŻOWANY KOŚCIÓŁ XXI WIEKU

    Pod takim hasłem rusza tegoroczna edycja. Pierwsi chrześcijanie nie mieli kościołów, mediów, uczelni, wykształconych księży, czy też pieniędzy, ale ich grono stale się rozrastało. Dzięki łasce Boga byli tak fajnymi ludźmi, że inni chcieli spędzać z nimi czas i być tacy, jak oni. Ich siłą było to, kim byli. Byli pięknymi, fajnymi ludźmi. Kościół XXI wieku, to Kościół fajnych ludzi i taki Kościół chcemy budować.

    TRZECIA EDYCJA W WARCE

    W tym roku, 5 kwietnia Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz trzeci odbędzie się w Warce. Chętni mogą zadeklarować chęć udziału w EDK przez oficjalną stronę www.edk.org.pl. Wydarzenie otworzy Msza Święta w kościele Matki Bożej Szkaplerznej o godzinie 19:00. Po mszy, osoby chcące wziąć udział, będą miały możliwość wykupienia pakietów startowych (książeczka z rozważaniami, odblask, mapa i opis trasy). Aby otrzymać pakiet, należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Liczba pakietów jest ograniczona, ale trasę można przejść również po pobraniu materiałów ze strony internetowej.

    Uczestnicy idą na własną odpowiedzialność. EDK umożliwia wzięcie udziału we Mszy Świętej oraz udostępnia opis trasy i pakiety. Należy się odpowiednio przygotować do marszu: obuwie oraz ubranie adekwatne do warunków atmosferycznych, odpowiednia ilość jedzenia i picia oraz osoba kontaktowa w razie problemów na trasie. Sugerowane jest by w akcji brały udział jedynie osoby powyżej 18 roku życia, zaś niepełnoletnie wraz z opiekunem.

    Szczegółowe informacje i deklaracje chęci udziału na www.edk.org.pl

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE