Aktywizacyjna „torba międzypokoleniowa”

Aktywizacyjna „torba międzypokoleniowa”

Kolejną „Inicjatywą Seniorską” zrealizowaną w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. „Powiatowego Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów” jest projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce. Uniwersytet zrzesza seniorów starszych i młodszych spragnionych wiedzy wszelakiej. Jego członkowie zajmują się także rękodziełem, turystyką, sztuką i współpracą z dziećmi. W ramach otrzymanego mikrograntu grupa zrealizowała projekt „Wygodna Ekologia”.

Zanim jednak przedstawimy szczegóły dotyczące projektu pragniemy zachęcić wszystkich do wsparcia m.in. takich działań aktywizujących lokalne społeczności, poprzez przekazanie 1% podatku lokalnej Organizacji Pożytku Publicznego Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. Aby to zrobić wystarczy w zeznaniu PIT wpisać OPP – STOWARZYSZENIE W.A.R.K.A. i nr KRS 0000160318. O tym, że warto wesprzeć własnie tę organizację świadczyć może niezwykle bogata aktywność w poprzednim roku, z która można zapoznać się klikając tu.

 

PROJEKT „ WYGODNA EKOLOGIA”

Zrealizowany przez grupę Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy do jego realizacji zaprosili dzieci, ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej.

Mówiąc szczerze metoda malowania na tkaninie była dla wszystkich nową techniką, ale jakże interesującą. Zdobywając wiedzę podczas wykładów na UTW, mamy potrzebę zdobywania wiadomości i umiejętności wciąż nowych, ale przecież wiadomo, że to tylko pretekst do bycia z innymi, wzajemnego spotykania się i wspierania .

A jak może to choć w malutki sposób wpłynąć na nasze środowisko, to tym większa przyjemność. Od wielu lat UTW pomaga dzieciom uczęszczających do naszej świetlicy i największym dla nas szczęściem jest możliwość wywołania uśmiechu i radości w tych małych istotach.

Otrzymaliśmy dotację z „INICJATYWY SENIORSKIEJ 2014”, do której przystąpiliśmy dzięki inicjatywie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Podczas tych warsztatów poznaliśmy problemy, bazę innych seniorów działających w naszym powiecie w różnych środowiskach, uczyliśmy się siebie słuchać i dostrzegać problemy innych. Ale najbardziej naszą grupę ciągnęło do działania i dzielenia się zdobytą wiedzą w naszych miejscowościach i grupach.

Nasz projekt rozpoczęły wykłady oddzielnie dla UTW i dzieci ze świetlicy n/t – Wygodnej ekologii . Po wykładzie bardzo czytelnym i zawierającym najważniejsze informacje –zachęcaliśmy do segregacji śmieci i dbanie o swoje środowisko. Następnie zamówiliśmy garby, szablony, stemple oraz torby z materiału. Podczas zajęć świetlicowych dzieci same projektowały wzory na swoje torby – tworząc je na papierze kredkami ołówkowymi. Natomiast dorośli na spotkaniu malowali swoje torby wykorzystując gotowe elementy, stemple i tworząc własne obrazy. Kilka toreb było ozdabianych szydełkowymi wzorami i kwiatami, były również wykorzystane materiały . Następnie każdy zabrał swoją torbę do domu, gdzie należało ją wyprasować przez pergamin. Na 2 grudnia zaplanowaliśmy wspólne Andrzejki i wtedy spotkały się obie grupy, seniorzy wcześniej przygotowali smaczne kanapki, sałatki, przygotowany stół zastawiony owocami, słodyczami i ciastami zachęcał do wspólnego poczęstunku. Ale najpierw wróżby Andrzejkowe – były buty, wrzucanie grosika – aby spełniło się marzenie, były wróżby na przyszłość z wybranych balonów, wróżby z kart… Przy wesołej muzyce wspólnie częstowaliśmy się, rozmawialiśmy i bardzo miło spędziliśmy czas.

Nasze relacje wciąż się poprawiają, stajemy się wielką rodziną i choć między pokoleniami są duże różnice, cały czas uczymy się siebie i wymieniamy się doświadczeniami. Projekt nasz się zakończył – nosimy po zakupy wykonane przez nas torby – każdy zabrał ją do swojej rodziny.

A dwie wspólnie ozdobione przez dzieci – pozostały na świetlicy – służą im do codziennych zakupów.

Bardzo dziękujemy Dorocie Lenarczyk, Kasi Dubeltowicz ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. za pomoc i cenne rady, na które zawsze możemy liczyć. Dziękujemy, że mogliśmy spotkać seniorów z naszego powiatu i wspólnie działać.

UTW

Projekt „Powiatowe Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów” realizowane jest przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2010. 

Udostępnij:
← Gumisie przed Teletubisiami... w Turnieju Piłki Nożnej Kolędujące Laski →

Dodaj komentarz