Dyskutowali o aktywizacji seniorów

Dyskutowali o aktywizacji seniorów

Seniorzy? osoby starsze? młodzi inaczej? osoby w wieku poprodukcyjnym? Kim są seniorzy, jak mogą spędzać wolny czas? jak mogą być aktywni? – o tym rozmawiano podczas seminarium „Wyzwania i pomysły na działania na rzecz aktywizacji seniorów w powiecie grójeckim w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grójcu 11 lutego. Organizatorem było Stowarzyszenie W.A.R.K.A. we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Grójcu. Podczas spotkania mowa była m.in. o dotychczasowych sukcesach grup seniorskich z powiatu grójeckiego, możliwościach jakie dają nowe programy ministerialne. Główną część spotkania stanowił kreatywny warsztat podczas którego „co i jak zrealizować” wypracowywali sami uczestnicy spotkania przy wsparciu praktyków pracujących z seniorami.

Spotkanie połączyło osoby, instytucje, grupy i organizacje działające na rzecz seniorów. Zainteresowani tematem byli również przedstawiciele samorządów lokalnych – obecni m.in. Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio i Wójt Goszczyna Sławomir Słabuszewski. Pełna sala świadczyła o potrzebie i zainteresowaniu sprawami aktywności osób starszych.

Seminarium było okazją do przypomnienia 2 lat aktywności na rzecz liderów i grup seniorskich, sukcesu realizacji takich przedsięwzięć jak Dzień Aktywności Seniora, Akademia Lidera Seniora, Inicjatywy Seniorskie – mówiła o tym Dorota Lenarczyk ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Z żywym zainteresowaniem – szczególnie instytucji samorządowych, spotkały się wieści o świeżo przyjętych programach ministerialnych – m.in. „Senior – Wigor”, który daje możliwości samorządom tworzenia miejsc aktywizacji dla seniorów – Senior Wigor (klik). W spotkaniu ważnym głosem były również informacje i wskazówki jakich udzieliła p. Małgorzata Czerwińska ze Starostwa Powiatowego w Grójcu. Dała odczuć zgromadzonym, że seniorzy dla Starostwa są ważną grupą, która wymaga uwagi i wsparcia.

Uczestnicy wspólnie zastanawiali się i dyskutowali nad możliwościami, planami i celami, które chcą osiągnąć w najbliższym czasie poprzez nowoczesną metodę „open space” moderowaną przez doświadczoną trenerkę i animatorkę Annę Żelazowską Kosiorek, polegającą na kreatywnej pracy w grupach nad wybranymi tematami. Uczestnicy chętnie, aktywnie i w dobrym humorze podejmowali myśli rozważań we wspólnym dialogu.

Przedstawiamy tematy opracowywane podczas spotkania (po kliknięciu otworzy się plik pdf).

Temat 1 – BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW

Temat 2 – TWORZENIE KLUBU SENIORA

Temat 3 – REKLAMA KLUBU UTW

Temat 4 – WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Temat 5 – CZEGO SENIOR MOZE SIĘ UCZYĆ

Temat 7 – SZKOLENIA KOMPUTEROWE

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. składa serdeczne podziękowanie wszystkim przybyłym za obecność i aktywne uczestnictwo. Serdeczne podziękowania składa Starostwu Powiatowemu w Grójcu za życzliwe przyjęcie inicjatywy, zaangażowanie pracowników, udostępnienie sali na spotkanie i ufundowanie poczęstunku.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić swoimi pomysłami, potrzebują wsparcia przy tworzeniu i działaniu grup seniorskich do kontaktu ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A. – tel. 504 671 770, warka@stowarzyszeniewarka.pl

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Organizacja Pożytku Publicznego – jeśli chcesz przekazać 1% podatku na inicjatywy realizowane na terenie powiatu grójeckiego – wpisz w PIT KRS: 0000160318. Każdą otrzymaną złotówkę zamieniamy w aktywność ludzi!

Udostępnij:
← Serdeczny 1% Budzące emocje "Ziarno prawdy" w kinie w Warce →

Dodaj komentarz