Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Instytucje, Wiadomości 25 lutego 2017
Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

13 stycznia 2017 r. młody mężczyzna z pokoju hotelowego w jednym z hoteli znajdujących się w Warce dokonał kradzieży telewizora marki Philips o wartości 600 zł. Policjanci z Komisariatu Policji w Warce w toku podjętych czynności służbowych szybko ustalili miejsce pobytu podejrzanego. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Warki 25 stycznia 2017 r. Sprawca kradzieży przyznał się do zarzucanego czynu. 10 lutego 2017 r. postępowanie w przedmiotowej sprawie zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Grójcu.

3 lutego 2017 roku kierownik pociągu który zatrzymał się na torach postojowych w Warce zauważył trzech mężczyzn dokonujących dewastacji pociągu. Sprawcy na wagonach pociągu umieszczali graffiti. Mężczyźni na reakcję pracownika pociągu pospiesznie uciekli z miejsca zdarzenia. W wyniku sprawnej reakcji Dyżurnego Komisariatu Policji w Warce, który trafnie wytypował trasy, którymi mogą uciekać sprawcy uszkodzenia pociągu i natychmiast przekazał informację do patroli policji pełniących służbę na terenie powiatu grójeckiego. Sprawcy zostali szybko zatrzymani w miejscowości Jasieniec. W samochodzie, którym uciekali znaleziono między innymi farby, które posłużyły do popełnienia przestępstwa. Zatrzymani mężczyźni przyznali się do dokonania zarzucanego im przestępstwa.

W okresie od 6 do 7 lutego 2017 r. na odcinku od miejscowości Gośniewice do miejscowości Chynów nieustaleni do chwili obecnej sprawcy skradli elementy trakcji kolejowej odcinając łącznie około 400 metrów drutu zawieszonego na słupach znajdujących się przy torach kolejowych. Warecka Policja prosi o wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców tego przestępstwa.

 

Ostatni miesiąc upłynął spokojnie. Najważniejsze, że od 8 stycznia 2017 r. do chwili obecnej nie odnotowaliśmy na terenie gminy Warka żadnego włamania do domu jednorodzinnego. Jestem przekonany, że jest to zasługa zarówno aktywnie działającej służby patrolowej, ale również, a może przede wszystkim – aktywności mieszkańców, którzy nie tylko w sposób właściwy zabezpieczają swoje domy, ale również coraz częściej zwracają uwagę na sytuacje, pojazdy czy osoby podejrzane. Za wszelkie przejawy takiej aktywności i przekazywane do nas informacje – jak zawsze bardzo dziękuję. Naszym celem jest bezpieczeństwo, a działając na jego rzecz wspólnie z mieszkańcami – nasze działania są z każdym miesiącem skuteczniejsze, to również zasługa mieszkańców.

Prosiłbym o aktywne przekazywanie informacji do dzielnicowych Komisariatu Policji w Warce. Przypomnę adresy mailowe poszczególnych dzielnicowych co może ułatwić anonimowe przekazywanie informacji: asp. Andrzej Duda: dzielnicowy.warka1@ra.policja.gov.pl; asp. sztab. Jarosław Wieczorek: dzielnicowy.warka2@ra.policja.gov.pl; sierż. sztab. Aneta Ścisłowska: dzielnicowy.warka3@ra.policja.gov.pl.

Bardzo proszę o wszelkie informacje w zakresie kradzieży elementów trakcji kolejowej w dnach 6-7 lutego 2017 roku na odcinku Gośniewice – Chynów. Sprawcy musieli poruszać się po torach, musieli także zmieniać miejsce pozostawiania pojazdu – prawdopodobnie pozostawiając pojazd przy poszczególnych przejazdach kolejowych. Być może ktoś z mieszkańców w tym czasie zwrócił uwagę na podejrzane pojazdy czy osoby. Każda informacja będzie dla nas cenna, każdą informację zweryfikujemy. Zachęcam do aktywnej współpracy.

W zakresie profilaktyki kryminalnej chciałbym zwrócić uwagę na zdarzenia polegające na kradzieżach telefonów, torebek damskich, portfeli i innych przedmiotów wartościowych – pozostawianych bez naszego nadzoru w miejscach ogólnodostępnych. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często – a uważam, że można je skutecznie eliminować promując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dlatego prosiłbym, żeby pamiętać, jeżeli jesteśmy np. w przymierzalni sklepu – nie pozostawiajmy tam naszych rzeczy bez nadzoru, nawet na chwilę, rzeczy wartościowe takie jak telefony, portfele, torebki – miejmy cały czas obok siebie. Zdarza się także, że klienci sklepów samoobsługowych pozostawiają przedmioty wartościowe w wózkach czy koszykach z zakupami. Bardzo proszę o wystrzeganie się takich sytuacji, w miejscach zatłoczonych, gdzie znajduje się duża liczba zupełnie przypadkowych dla nas osób – rzeczy wartościowe miejmy cały czas przy sobie w miejscach trudno dostępnych. W lokalach gastronomicznych nie pozostawiajmy telefonów komórkowych w kurtkach lub na stolikach. Pamiętajmy – stare przysłowie mówiące o tym, że to okazja czyni złodzieja – niestety często okazuje się prawdziwe. Kończąc życzę dużo spokoju, a dla dzieci i młodzieży szkolnej bezpiecznych ferii zimowych.

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Marcin Mieńkowski

Udostępnij:
← Michał Bajor na Dzień Kobiet PUŁASKI zakończył fazę grupową →

Dodaj komentarz