Przepyszne „Jabłko na Widelcu 7″… pora na pora z jabłkiem

Przepyszne „Jabłko na Widelcu 7″… pora na pora z jabłkiem

W czerwcu, na łamach miesięcznika „Kurier Warecki”, rozpoczęliśmy prezentację potraw i produktów wyróżnionych certy­fikatem „Jabłko na Widelcu”, będącego jednym z elementów projektu „Jabłko­wa Warka – Owoc Naszej Pasji”. Wareccy restauratorzy przygotowali przepyszne dania na bazie wareckich jabłek. Spe­cjalnie dla czytelników Kuriera a teraz i portalu www.warka24.pl stworzyliśmy menu, które zaspokoi gusta nawet najwybredniejszego smakosza.

Siódmy certyfikowany produkt to Krem z jabłka warec­kiego i pora przygotowane przez Zajazd na Winiarach (ul. Turystyczna 3). Cena – 10,00 zł.

Krem z jabłka warec­kiego i pora to propozycja przygotowana przez Zajazd na Winiarach. Zupa z jabłek to znakomity pomysł na lekką przystawkę, która urozmaici każde menu, z powodzeniem uświetniając oficjalne przyję­cie i spotkanie z przyjaciółmi. Wytrawny akcent, który wpro­wadzają do niej por, korzenie selera i pietruszki, delikatnie równoważy słodycz soczystych jabłek, uzupełnioną o niewielką nutę kwaskową. Ta zaskakująca balsamiczna zupa jest intry­gującym posiłkiem, który umili wspólne rodzinne popołudnie lub wczesną kolację – mówi autorka przepisu Agnieszka Śmietanka.

Zapraszamy do konsumpcji i do śledzenia artykułów o całej serii produktów nagrodzonych certyfikatem „Jabłko na Widelcu”.

Pełna lista produktów wraz z cenami… kliknij tutaj.

Projekt „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” realizowany jest w ramach Programu Partnerstwa PAFW ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Udostępnij:
← Jarmark Tradycji na wareckim rynku Wizyta Federacji Funduszy Lokalnych w Warce →

Dodaj komentarz