Niezwykła lekcja historii w Michałowie

Niezwykła lekcja historii w Michałowie

16 listopada w PSP w Michałowie odbyło się spotkanie z wybitnym Polakiem i legendą opozycji antykomunistycznej ks. Czesławem Sadłowskim. Zostało ono zorganizowane przez Grażynę Wachnik i Barbarę Dudelę.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej obrazującej dzieje Michałowa. Następnie jedna z uczennic przypomniała dokonania ks. Sadłowskiego, tj. walka o budowę kościoła, Uniwersytet Ludowy, radio, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej oraz klub piłkarski „Iskra”. Jego zasługi można wyliczać w nieskończoność.

W 2006 r. ks. Sadłowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski oraz wyróżniony Honorową Odznaką: „Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego”.

W drugiej części spotkania głos zabrał ks. Czesław Sadłowski i opowiedział uczniom o dzieciństwie i młodości na Suwalszczyźnie. Wspomniał m.in. o esesmanie, który popędzał kijem jego matkę do pracy i o Armii Czerwonej, która ustawiła całą jego rodzinę pod oborą i oddała strzały ponad ich głowami. Sołdaci zostawili ich w spokoju dopiero wtedy, gdy dostali samogonu i miodu. Kolejne tragiczne zdarzenie z jego życia związane jest z synkiem sąsiadów, który znalazł niewypał i postanowił się nim pobawić myśląc, że to wiatraczek. Rodzice chłopca zebrali jego szczątki do miednicy.

Ks. Sadłowski udzielił słuchaczom również kilku wskazówek, jak należy postępować, żeby nigdy nie być samotnym. Radził ,,by być dobrym dla innych, a ludzie wyjdą nawet spod kamieni i odpłacą nam tym samym”. Przekonywał również, że w życiu nie wolno się poddawać i rezygnować z marzeń. Trzeba być optymistą i wierzyć, że wszystko się ułoży, a czas pozwoli z innej perspektywy spojrzeć na trudne sprawy.

Ks. Sadłowski zachęcał dzieci, aby często rozmawiały ze swoimi dziadkami, którzy „tak szybko odchodzą, a są skarbnicą wiedzy o przeszłości”. Przytoczył również słowa, które kiedyś skierował do niego prymas Wyszyński: „Bądź grzeczny, a grzecznością zwyciężysz”. Uczniowie uważnie wysłuchali słów księdza Sadłowskiego, które wywołały u nich pozytywne emocje.

Dzieci nagrodziły wystąpienie księdza gromkimi brawami. Na zakończenie uczniowie w geście podziękowania za wartościowy wykład wręczyli ks. Sadłowskiemu bukiet kwiatów.

PSP Michałowie

Udostępnij:
← Wareckie Morsy ruszyły po raz czwarty Jest listopadowy "Kurier Warecki" →

Dodaj komentarz