Ostrołęka tryumfuje w IV Międzyszkolnej Lidze Szachowej!

Ostrołęka tryumfuje w IV Międzyszkolnej Lidze Szachowej!

11 kwietnia w Dworku na Długiej wybrzmiał ostatni silny akcent IV Międzyszkolnej Ligi Szachowej, jakim był wielki finał tych rozgrywek z udziałem czterech najlepszych w tej edycji szkół. Zgodnie z nową formułą finału, każda z uczestniczących placówek spotkała się w podwójnych meczach z pozostałymi czteroosobowymi reprezentacjami.

Pierwsze zaskoczenia miały miejsce jeszcze przed pierwszą rundą, w czasie gdy kapitanowie drużyn zgłaszali kolejność zawodników w swych zespołach na poszczególnych szachownicach. Rozgrywki drużynowe różnią się bowiem znacznie od turniejów indywidualnych i duże znaczenie może mieć samo ustawienie graczy na odpowiednich deskach. Największą kombinację w składzie przeprowadziła Nowa Wieś, wstawiając na najwyżej szachownicy najmniej doświadczonego zawodnika, najmłodszego w drużynie Bartosza Drążkiewicza, tym samym niejako oddając bez walki pierwszą deskę, lecz dzięki temu znacznie podnosząc swoje szanse na pozostałych.

Pierwsza runda zwiastowała bardzo wyrównany turniej. Mecz Jedynki z Konarami zakończył się remisem po wyrównanej walce. Wszystkie partie były rezultatywne. Dla Jedynki punktowali Filip Pułapa i Wojciech Wroniewicz na wyższych deskach. Na 3 i 4 szachownicy górą byli reprezentanci Konar, Antoni Bartczak i Damian Szcześniak. Tymczasem w pojedynku faworytów z Ostrołęki z Nową Wsią o mały włos nie doszło do wielkiej sensacji i tylko dwie reklamacje remisu w ostatnich sekundach w partiach Jakub Szczepaniak – Bartosz Drążkieiwcz i Jakub Łukiewicz – Bartosz Jarzębak uratowały ekipę mistrzów powiatu przed porażką. Cały punkt dla swoich drużyn wywalczyli Michał Łukiewicz (Ostrołęka) i Weronika Malinowska (Nowa Wieś).

W kolejnych rundach Ostrołęka, otrząsnąwszy się z szoku po nienajlepszym starcie, grała już o wiele pewniej i wkrótce po serii zwycięstw było już jasne, że nikt i nic nie będzie w stanie ich powstrzymać. Tymczasem do ostatniej partii zawodów trwała zażarta walka pomiędzy pozostałymi szkołami o kolejne miejsca na podium i medale na poszczególnych szachownicach. Ostatecznie w finale ligi zwyciężyła reprezentacja Ostrołęki z 5 zwycięstwami i 1 remisem na koncie. Drugie miejsce wywalczyli szachiści z Nowej Wsi, notując bilans 2-2-2 (zwycięstwa – remisy – porażki). Na najniższym stopniu podium uplasowali się zawodnicy z Konar (1-2-3), a czwarte miejsce przypadło w udziałowi reprezentacji wareckiej SP nr 1 (1-1-4).

Indywidualnie bezkonkurencyjny był Filip Pułapa (SP nr 1 w Warce) inkasując w swoim stylu maksymalną liczbę punktów na najwyższej szachownicy. Bliski perfekcyjnego rezultatu był Jakub Łukiewicz (Ostrołęka) z 5,5 punktami na 6 możliwych na 3 desce. Bardzo dobry rezultat osiągnęli również Weronika Malinowska (Nowa Wieś) i Igor Dąbrowski (Ostrołęka) uzyskując zgodnie po 5 punktów na 4 szachownicy. Wisienką na torcie była złożona z dwóch partii dogrywka przyspieszonym tempem gry z udziałem najlepszych szachistów z najniższej deski, rozstrzygnięta ostatecznie na korzyść Weroniki Malinowskiej.

Adam Lasota

Medale na szachownicach:

I szachownica

 1. Filip Pułapa 6
 2. Jakub Szczepaniak 3
 3. Mateusz Szcześniak 2,5

II szachownica

 1. Michał Łukiewicz 4
 2. Łukasz Bojarski 3
 3. Jakub Drążkiewicz 3

III szachownica

 1. Jakub Łukiewicz 5,5
 2. Bartosz Jarzębak 3,5
 3. Antoni Bartczak 2

IV szachownica

 1. Weronika Malinowska 5
 2. Igor Dąbrowski 5
 3. Damian Szcześniak 2
Udostępnij:
← Sukces wareckiego KŻR Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w CeSiR →

Dodaj komentarz