Więcej

  Cud nad wareckim rynkiem

  Kiedy w niedzielne przedpołudnie większość Polaków, przed telewizorami przeżywała nabożeństwo kanonizacyjne na wareckim rynku trwały już prace przygotowawcze do Mszy Św. Dziękczynnej za wyniesienie do grona świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Zarówno aura dnia poprzedniego jak i niedzielne prognozy pogody nie napawały optymizmem ale organizatorzy licząc na wstawiennictwo dwóch nowych Świętych wytrwale czynili wszystko żeby punktualnie o 17 uroczystość była gotowa. Kiedy półtorej godziny przed rozpoczęciem Mszy zaczął padać ulewny deszcz wielu zaczęło już wątpić czy uda się przeprowadzić dziękczynne nabożeństwo pod gołym niebem. Jednak, jak to podkreślił prowadzący Mszę Św. ks. Dziekan Stanisław Dobkowski „warto ufać do końca”. Kilkanaście minut przed rozpoczęciem uroczystości przestało padać, a chwilę później nad Warką pojawiło się słońce, a w raz z nim ponad 2 tys. osób, które zechciało wspólnie podziękować za kanonizację obu papieży. Wspólna modlitwa i śpiew były doskonałą okazją nie tylko do tego, by wyrazić wdzięczność za to niezwykłe wydarzenie, ale także do tego, by mieszkańcy Warki mogli poczuć wspólnotę, bo przecież codzienne życie dostarcza nam tak niewiele okazji ku temu…

  Podczas kazania ks. Proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej Grzegorz Krysztofik wielokrotnie podkreślał  znaczenie w drodze do świętości obu papieży Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był ich wielkim przyjacielem. Dokładniej o tej przyjaźni mieszkańcy Warki będą mogli dowiedzieć się 15 czerwca kiedy to odbędzie się spotkanie autorskie z ks. dr Jerzym Jastrzębskim, który kilka lat temu posługiwał w Warce, a w ramach doktoratu napisał o tej właśnie przyjaźni książkę. Ks. Grzegorz podkreślał podczas kazania również fakt, że to właśnie Jan XXIII rozpoczął przemiany w kościele, które następnie z wielkim zapałem i oddaniem realizował Jan Paweł II. Dla wielu ludzi na świecie obie kanonizacje to wielkie wydarzenie. Szczególnie dla nas Polaków gdyż tak wielu miało możliwość spotykać się z Karolem Wojtyłą i następnie już z Janem Pawłem II. To był człowiek niezwykły. Jednoczył ludzi, Jego słowa na zawsze odmieniły oblicze świata. Jego droga do świętości była najszybszą w historii Kościoła. Już w miesiąc i 11 dni po Jego śmierci, Jego następca Benedykt XVI podpisał zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając tym samym zasadę, że powinno mieć to miejsce przynajmniej 5 lat po śmierci Kandydata na ołtarze. Zgoda na kanonizację została wydana 5 lipca 2013 roku. Drogę do świętości Karola Wojtyły i Jana Pawła II będzie można poznać już 9 maja, kiedy to w Publicznym Gimnazjum w Warce w godzinach wieczornych odbędzie się specjalny program słowno-muzyczny w hołdzie nowemu świętemu.

  Dziękczynna Msza Św. na wareckim rynku zakończyła się wspólną procesją do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie każdy mógł dotknąć znajdujących się tam relikwii Świętego Jana Pawła II oraz otrzymać na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia specjalny obrazek z wizerunkami nowych Świętych oraz obrazem Matki Bożej Wareckiej.

  Zobacz zdjęcia z Mszy Św. TU!

  Organizatorzy niedzielnych uroczystości – obie wareckie parafie, Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warce dziękują wszystkim, którzy zechcieli wspólnie w modlitwie podziękować za nowych Świętych.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE