13.2 C
Warka
piątek, 29 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRSeniorzy czytają dzieciom

  Seniorzy czytają dzieciom

  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce już po raz drugi bierze udział w projekcie „Inicjatywa Seniorska 2015” i po raz drugi przeprowadzi międzypokoleniowe warsztaty. W tegorocznej edycji seniorzy będą zachęcać młode pokolenie do czytania książek. 

  Wareccy seniorzy z UTW kilka dni temu rozpoczęli projekt pt. GDY OTWIERAM KSIĄŻKĘ – PRZEDSTAWIENIE SIĘ ZACZYNA”. To projekt kierowany głównie do dzieci  w wieku szkolnym uczęszczających do świetlicy opiekuńczo wychowawczej w CeSiR. Studenci zauważyli, że w wielu domach zanika zwyczaj czytania książki, za czym idzie mniejsze zainteresowanie czytaniem wśród dzieci i młodzieży. Do tej pory tylko dwójka uczestników zajęć świetlicowych regularnie odwiedzała bibliotekę, pozostali nie mieli takiego nawyku. Seniorzy przez regularne czytanie dzieciom,  poprzez tworzenie  ciekawych przedstawień, prac plastycznych na bazie przedstawionego tekstu, chcą pokazać młodemu pokoleniu że czytanie może być fajne i może wyzwalać dodatkowe ciekawe aktywności.

  Pierwsza cześć projektu to sprawy organizacyjne. Podczas wtorkowego spotkania uniwersytetu seniorzy podpisali umowę ze Stowarzyszeniem WARKA na realizację projektu oraz podzielili zadania wśród zaangażowanych studentów. Kilka osób zgłosiło się do czytania bajek dzieciom, kolejne wybrały książki które będą prezentowane młodym odbiorcą. Studenci wyznaczyli również terminy spotkań z dziećmi.  Każde spotkanie będzie kończyło się zajęciami plastycznymi, z wykorzystaniem różnych technik lub przedstawieniem teatralnym.

  Na pierwsze spotkanie za sprawą seniorów przyszedł do świetlicy „Mały Książę”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały piosenki K. Sobczyk Mały Książę, a następnie słuchały ciekawych fragmentów książki  o przygodach małego chłopca o wielkim sercu.  Rozmawiały o przyjaźni, o oswajaniu , o tym co jest najważniejsze . Na zakończenie wykonały własnoręcznie  z krepiny strój małego księcia  i przebrały swojego kolegę Kacpra  jako Małego Księcia.

  Dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej odwiedziły także Bibliotekę Dziecięcą w CeSiR, zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Ciekawym elementem było oglądanie wybranych przez p.Janeczkę Dąbrowską ciekawych książek – w kształcie pieska, piły, z grającymi lub ruszającymi się elementami.

  Projekt trwa – relacje i zdjęcia  z następnych spotkań wkrótce.

  Projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.” GDY OTWIERAM KSIĄŻKĘ PRZEDSTAWIENIE SIĘ ZACZYNA” realizowany jest w ramach konkursu „Inicjatywa Seniorska 2015”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Konkurs w ramach projektu „Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów Powiatu Grójeckiego” dofinansowany jest  z  Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego i wspierany przez Gminę Warka.

   

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE