Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejJabłkoFest... Święto Kultury Regionalnej

  JabłkoFest… Święto Kultury Regionalnej

  Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi oraz Stowarzyszenie „Animator” zapraszają do udziału w VI Święcie Kultury Regionalnej – JabłkoFest, które odbędzie się w niedzielę 17 września na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.

  Zgodnie z tradycją impreza rozpocznie się III Regionalnym Przeglądem Folklorystycznym „Na mazowiecką nutę”. Na zakończenie zmagań śpiewaczych odbędzie się koncert kapeli ludowej, podczas którego przeprowadzone zostaną warsztaty tańców tradycyjnych oraz zabawy z wodzirejem. Od godz.18:30 zapraszamy do wspólnej zabawy przy dźwiękach lokalnego zespołu muzycznego. Na przybyłych gości będą czekały: stoiska rękodzielnicze, przejażdżki wozem konnym, swojskie jadło, „Ciasta naszych mam” i loteria fantowa. A wszystko w barwnym jesiennym nastroju ludowego pikniku.

  Święto Kultury Regionalnej stało się elementem projektu Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji. Tradycje sadownicze regionu uzasadniają i czynią ten krok oczywistym.  Wieńcząca projekt impreza JabłkoFest będzie doskonałą okazją do zaprezentowania efektów całorocznej pracy członków Lokalnego Partnerstwa zawiązanego z inspiracji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

  JabłkoFest będzie kulminacją całego projektu, podsumowaniem rocznych działań mających na celu promocję regionu wareckiego i budowanie jego marki. Był to bardzo intensywny rok, pełen wyzwań, wytężonej pracy, ale i sukcesów. W efekcie podjętych działań powstała na wareckim rynku Skrzynka Kontaktowa otoczona ławkami i parasolami, przyznano certyfikaty Jabłko na Widelcu, które wyeksponowały najsmaczniejsze potrawy z jabłkiem w roli głównej tworząc jednocześnie kulinarną mapę naszego regionu. Realizatorzy projektu zainicjowali powstanie Jabłkowego Szlaku wiodącego przez obszar całej gminy i pokazującego to, co w gminie najwartościowsze i z jabłkiem niepodzielnie związane. JabłkoFest będzie też doskonałą okazją do zaprezentowania miejsc na szlaku, które w Nowej Wsi przedstawią swoją ofertę turystyczną. W trakcie święta odbędzie się także konferencja zorganizowana przez stowarzyszenie Sady Grójeckie, która swoja tematyką na pewno przyciągnie wielu sadowników.

  Impreza będzie okazją do spotkania inicjatorów i realizatorów projektu z adresatami działań, pozwoli na skonfrontowanie oczekiwań z efektami. Autorzy projektu liczą na to, że w trakcie spotkania uda im się poznać zdanie mieszkańców o projekcie, jego silnych i słabych stronach, a informacja zwrotna będzie miała wpływ na dalsze działania. Będzie to okazja do podsumowań, ocen, wymiany wrażeń i doświadczeń. Wiele zrealizowanych inicjatyw nie odbyłyby się gdyby nie wsparcie i szczodrość Ambasadorów projektu, którzy będą honorowymi gośćmi uroczystości.  Wielowiekowe tradycje sadownicze  kształtowały nie tylko lata minione, ale mają trwały wpływ na obecny obraz regionu i budowanie postaw jego mieszkańców. Jest to wartość, która często traktowana przez nas jako nasza szara codzienność nieco umyka bez refleksji nad jej wyjątkowością. Dlatego warto czasem zatrzymać się na chwilę, pomyśleć nad tym, w czym jesteśmy wyjątkowi, co stanowi o tym jak żyjemy i jacy jesteśmy, a także pokusić się o refleksję nad tym, gdzie są korzenie naszej teraźniejszości. Realizacja projektu Owoc Naszej Pasji takim właśnie celom ma służyć – budowaniu świadomości lokalnego patriotyzmu i dumy ze swej niepowtarzalności. Oglądajmy i poznawajmy przeszłość by świadomie patrzeć w przyszłość – tak widzimy miejsce JabłkoFest na Święcie Kultury Regionalnej, mówią realizatorzy projektu.

  Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy 17 września od godziny 14:00 do ostatniego gościa!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE