Uczcili „Konstytucję 3 Maja” we wrociszewskiej świątyni

Uczcili „Konstytucję 3 Maja” we wrociszewskiej świątyni

W niedzielę 29 kwietnia w kościele pw. św. Małgorzaty we Wrociszewie miała miejsce inscenizacja słowno-muzyczna pt: „Tym droga jest otwarta do nieba, którzy służą swojej ojczyźnie”. Została ona przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoły podstawowej w Michałowie pod kierunkiem Grażyny Wachnik.

Podczas występu młodzi aktorzy zaprezentowali z ogromnym realizmem okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była ostatnią wolą konającej ojczyzny. Nie zabrakło również wystąpienia króla Stanisława Poniatowskiego, a odczytaniu postanowień  konstytucji towarzyszył dźwięk bębna podkreślający ich znaczenie. Uczniowie uświadomili również obecnym we wrociszewskiej świątyni, jak ogromne było zaangażowanie twórców Konstytucji w naprawę Rzeczpospolitej i to od nich powinnyśmy uczyć się patriotyzmu, czerpać wzorce, ducha silnego narodu i mądrość. Podczas występu w neogotyckim kościele panowała niecodzienna atmosfera. Do stworzenia wyjątkowego klimatu przyczyniła się ciekawa scenografia, piękna recytacja poezji oraz niezwykłe wykonanie pieśni patriotycznych obrazujących ducha narodu męczenników i reformatorów.

Uroczystość we wrociszewskiej świątyni to nie tylko pokaz pięknej recytacji i wykonania pieśni. Była to również wyjątkowa lekcja historii oraz patriotyzmu. Dzięki temu obecni w świątyni zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było dla Polski uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz czym dla nas jest Ojczyzna, naród i wolność. Historia naszego narodu to według michałowskich uczniów skarb, który każdy musi nosić w swoim sercu.

Spotkanie we wrociszewkiej świątyni zachęciło słuchaczy również do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością. Wymownie brzmiały słowa jednej z uczennic, że naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje swej przyszłości. A cytat z jednego z wierszy – „Nauczmy się tego kraju na pamięć litera po literze” niech będzie również dla nas wskazówką. Występujący we wrociszewskiej świątyni uświadomili również obecnym, że ich poprzednicy  pozostawili cenny skarb – wolną i sprawiedliwą Polskę. Apelowali do słuchaczy, aby nie zapominali o swoich bohaterach. Uświadamiali również obecnym, że mają wobec nich obowiązek budowania dobrego i pięknego świata wokół siebie bez wzajemnej agresji, partykularnych interesów i chorych ambicji.

Uczniowie z Michałowa zachęcali również do refleksji nad własnym życiem. Każdy powinien także zadać sobie pytanie – czy ja dobrze wywiązuję się z obowiązków wobec własnego kraju i innych ludzi. Bowiem w myśl słów Kochanowskiego droga otwarta jest do nieba tym, którzy służą swojej Ojczyźnie.

PSP Michałów

Udostępnij:
← Uczniowie CKZiU na Targach Green Days 2018               Wiosenny decoupage w Dworku →

Dodaj komentarz