Więcej
    Strona głównaInstytucjeKoncert z okazji 100. rocznica Niepodległości i 100. rocznicy przybycia rodziny Wyszyńskich...

    Koncert z okazji 100. rocznica Niepodległości i 100. rocznicy przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa

    9 września o godz. 10:30 w kościele pw. św. Małgorzaty DM  we Wrociszewie odbędzie się niecodzienne wydarzenie – uroczysta Msza św. oraz koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa. Oprawę artystyczną zapewnią: Anna Seniuk, Anna Zagdańska, Uczniowie PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie, Chór Parafialny oraz Robert Grudzień.

    W wydarzeniu weźmie udział m.in. 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu (ojcu kard. Wyszyńskiego) i dobrze znał Prymasa.

    Wrociszew to parafia bardzo mocno związana z osobą Prymasa Tysiąclecia. Jego ojciec Stanisław od 1918 roku, przez 30 lat pełnił tu funkcję organisty i był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych mieszkańców wsi i relacjach ich potomków.

    Jak sam przyznawał we wspomnieniach, bardzo bliski był mu także kościół we Wrociszewie. „Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne’’ – pisał Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński („Zapiski więzienne”). Wrociszew stał się dla niego również miejscem schronienia, gdyż w czasie drugiej wojny światowej, gdzie dwukrotnie ukrywał się przed aresztowaniem – najpierw przed gestapo, a później przed komunistyczną bezpieką. Wówczas też bohaterską kartę zapisali mieszkańcy tej miejscowości, którzy zachowali w tajemnicy obecność swego krajana. Wielkim wydarzeniem stał się też pogrzeb ojca Prymasa w 1970 r. Prowadził go biskup Wincenty Majewski. Obecni byli także m.in.: biskup Bronisław Dąbrowski – sekretarz Episkopatu Polski, kardynał Karol Wojtyła – biskup krakowski, a późniejszy papież Jan Paweł II oraz syn zmarłego, kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, a spotkania te wiązały się ze wspólną modlitwą i spotkaniami z mieszkańcami wioski. Także tam Prymas miał wypowiedzieć słowa: „Naród jest silny w wierze, tylko naród wierzący wie czego chce”.

    Prymas Tysiąclecia to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, którą warto przypominać w Roku 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto także przekazywać wiedzę o jego korzeniach rodzinnych, mało znanej lokalnej historii, która przecież była ważną częścią jego życia, tym bardziej, że w 2018 roku przypada także 100 lecie przybycia Wyszyńskich do Wrociszewa. Ważny aspekt to także uhonorowanie mieszkańców tej miejscowości, którzy są wierni pamięci kard. Wyszyńskiego i jego bliskich.

    Wydarzenie artystyczne odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą”,  który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych  „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

    Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

    Robert Grudzień,

    koordynator wydarzenia

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE