Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

Elementem tożsamości każdego narodu jest język, a oznaką patriotyzmu jest dbanie o poprawne posługiwanie się tymże. W roku świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto podkreślić w sposób szczególny szacunek dla języka polskiego. Taki cel przyświecał organizatorom Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii 2018”.

Finał Konkursu pod patronatem Starostwa Powiatowego w Grójcu odbył się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi 29 listopada 2018 roku. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Grójca, Warki, Jasieńca i Nowej Wsi. Jury konkursowe, pod honorowym przewodnictwem pani Barbary Frydrych – wieloletniej nauczycielki języka polskiego w Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi, sprawdziło poprawność ortograficzną zapisanego przez uczestników dyktanda. A było się z czym zmierzyć! Tekst opowiadał o perypetiach ogrodnika Joachima. Wśród ortograficznych pułapek znalazło się m.in. takie zdanie: „Ciemnozielony bukszpan starannie przystrzyżony w fantazyjne esy-floresy, gdzieniegdzie poprzerzynany wąskimi alejkami biało nakrapianych begonii i wczesno kwitnących forsycji, kontrastował z wysepkami hortensji i późnojesiennych chryzantem.” Ale mistrzowie ortografii poradzili sobie z nim niemal bezbłędnie!

Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu – Natalia Badowska zdobyła pierwsze miejsce, a Katarzyna Kander – trzecie. Druga lokatę zajął reprezentant Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu – Karol Kuczyński. Laureaci konkursu zostali uhonorowani kartami upominkowymi do Empiku, ufundowanymi przez organizatora Konkursu – CKZiU w Nowej Wsi, wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy i świąteczne stroiki, wykonane własnoręcznie podczas miniwarsztatów florystycznych, również zorganizowanych przez organizatora Konkursu.

Życzliwe opinie, uzyskane od finalistów i ich opiekunów, świadczą o pozytywnej ocenie Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą cieszyły się równie dużą popularnością i przede wszystkim przyczynią się do podniesienia poziomu umiejętności młodzieży w zakresie poprawnej pisowni.

Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

Udostępnij:
← Kolędowe miniWarka Music Show Remont remizy OSP Michałów Dolny →

Dodaj komentarz