Przyłącz się do Szlaku Jabłkowego

Przyłącz się do Szlaku Jabłkowego

Chcesz by ludzie w Polsce i na świecie dowiedzieli się o wareckich jabłkach? Prowadzisz zakład przetwórczy, masz gospodarstwo sadownicze, organizujesz warsztaty kulinarne, pokazujesz proces produkcji jabłek, sprzedajesz dobre jabłka detalicznie w gospodarstwie, organizujesz wypoczynek wśród jabłoni, prowadzisz obiekt turystyczny w którym promocja jabłka ma znaczenie, Chcesz promować grójeckie zaznaczając role jabłka w naszym regionie? – zapraszamy, przyłącz się do Szlaku Jabłkowego

Szlak Jabłkowy – to szlak turystyczny, który zaczął działalność w gminie Warka, a teraz rozszerza się na teren powiatu grójeckiego. Wnioski na temat rozszerzania Szlaku przyniosła m.in. konferencja „Jabłko w Największym Sadzie Europy” która odbyła się w sierpniu tego roku. Wydarzenie to zorganizowane przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Starostwo Powiatowe w Grójcu w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pokazało jak wielki mamy potencjał a najlepszym sposobem na budowanie marki powiatu słynącego z jabłek jest lokalna współpraca.

Tylko w najbliższych tygodniach prowadzona jest akcja rozszerzenia Szlaku Jabłkowego. Czas jest ograniczony z uwagi na konieczność przygotowania jeszcze w tym roku strony internetowej oraz materiałów promocyjnych uwzględniających nowe obiekty w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski. Zainteresowani udziałem w Szlaku mogą wziąć również w inspirującej wizycie studyjnej na szlaku Wielki Gościniec Litewski. Przyglądając się kulinarnemu szlakowi w innej części Polski będzie można zobaczyć jak działają tego typu inicjatywy oraz wzbogacić program swoimi pomysłami i przemyśleniami. Działamy wspólnie w interesie naszym i naszej społeczności.

Szlak Jabłkowy rozpoczął swoją działalność w 2017 roku w gminie Warka. Inicjatywa ta pojawiła się na skutek realizacji partnerskiego projektu Jabłkowa Warka, którego celem było wzmocnienie dumy mieszkańców z powodu życia w Największym Sadzie Europy. Szlak został oznakowany tablicami, strzałkami, wydane zostały broszury, ulotki i karty promocyjne, na Szlaku organizowanych jest szereg imprez promujących jabłka jak cykliczne Jarmarki Śniadaniowe Szlaku Jabłkowego, Światowy Dzień Jabłka, Zimowa Odmiana – Jabłkowy Weekend w Warce, Weekendy na Szlaku Jabłkowym. Przez ten czas powstawały podwaliny, które pozwalają teraz rozwijać promocję naszego wyjątkowego regionu. Wspólnie możemy stworzyć cos unikalnego z czego będziemy dumni.

W skład Szlaku obecnie wchodzą następujące obiekty: Muzeum im. K. Pułaskiego  (zapoznanie z historią regionu), Browar w Warce (zwiedzanie browaru i degustacja piwa cydrowego), Laboratorium Jabłkowe w szkole w Konarach (plenerowe warsztaty dla dzieci – poznanie właściwości jabłek), Twój Owoc (zwiedzanie nowoczesnej sortowni jabłek), Szkółka Owocowa Bończa (wycieczki dla dzieci w sadzie), Tuszyńscy Miody z Tradycjami (warsztaty pszczelarskie oraz produkty w tym miód z jabłkiem), Browar Rzemieślniczy Browarka (zwiedzanie i degustacja piw m.in. jabłkowego), Gospodarstwo Sadownicze Szymaniak (poznanie gospodarstwa), Kemping nad Pilicą (spływy kajakowe w dolinie sadów), Agroturystyka Kuźnia Talentów (noclegi wśród sadów i warsztaty artystyczne), Agroturystyka Antonówka (noclegi i kulinaria jabłkowe), Rynek Kawiarnia Galeria (rękodzieło inspirowane jabłkiem i kulinaria), Blue Haskap – Jagoda Kamczacka  (zwiedzanie plantacji i przetwory z jagody kamczackiej), restauracje oferujące kulinaria jabłkowe – Zajazd na Winiarach, Hotel Sielanka, Restauracja FUM, Stowarzyszenie Sady Grójeckie (jabłka i przetwory z Jabłek Grójeckich z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym).

Koordynatorem rozwoju Szlaku jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A., które współpracuje z Powiatem Grójeckim oraz Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pozyskuje również środki zewnętrzne na materiały promocyjne, edukację członków i organizację imprez promocyjnych Szlaku Jabłkowego. Uczestnictwo w Szlaku Jabłkowym to promocja działalności, udział w wyjątkowym partnerstwie, przyczynienie się do promowania naszego dobra wspólnego.

Działając wspólnie przyczyniamy się do rozwijania wiedzy o naszym regionie i poczucia dumy z naszej małej różnorodnej ojczyzny. Zapraszamy do Szlaku Jabłkowego.

Więcej informacji: Koordynator Szlaku Jabłkowego: Dorota Lenarczyk, Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dlenarczyk@stowarzyszeniewarka.pl

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Projekt „Rozwój Szlaku Jabłkowego w Największym Sadzie Europy” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Udostępnij:
← Przygoda z rzeźbą - Ceramika Królewska gra - Szachy →

Dodaj komentarz