0.3 C
Warka
sobota, 10 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPowstanie Listopadowe... zryw ku wolności 1830 roku!

  Powstanie Listopadowe… zryw ku wolności 1830 roku!

  We wtorek 29 listopada przypada już 192. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć historię tego powstania, z naszym bohaterem w tle.

  Powstanie Listopadowe początkowo miało się rozpocząć 10 grudnia 1830 r. jednak gdy spiskowcy dowiedzieli się o planach aresztowań wśród oficerów, podchorążych i polityków w celu rozbicia Sprzysiężenia Podchorążych, przyspieszyli wybuch powstania na dzień 29 listopada 1830 r. Powstanie miało objąć 3 strefy, na jakie została podzielona Warszawa, a dowodzenie było podzielone na Wysockiego, Urbańskiego i Zaliwskiego.

  Jednak inicjacja powstania nie wypadła imponująco. Stary browar w Solcu został nieudolnie podpalony, przez co znak był mało widoczny, a Zaliwski zwlekał z wystąpieniem, co dodatkowo osłabiło moment zaskoczenia wroga. Wtedy Wysocki przejął inicjatywę i poderwał spontanicznie Szkołę Podchorążych, atakując pobliskie koszary jazdy rosyjskiej. Jednak musieli się wycofać i zaczęli się przemieszczać w kierunku ulicy Wiejskiej, gdzie zostali otoczeni przez kawalerię rosyjską. W „bitwie łazienkowskiej” Rosjanie byli 15 razy silniejsi, a mimo to Wysocki poprowadził zwycięski kontratak i przedarł się do centrum. Na swojej drodze, kolumna podchorążych spotkała generałów Potockiego i Trembickiego, jednak każdy odmówił poprowadzenia powstania. Podczas Nocy Listopadowej zginęło dwóch oficerów i dwóch generałów, co ukazało tragizm wszczynanego powstania. Powstańcy dotarli do Arsenału, gdzie 4. i 5. kompania oraz lud Warszawy staczał bój z wojskiem rosyjskim, a następnie po zdobyciu zbrojowni, pozwolili się uzbroić ludowi. W następnych godzinach, głównie uzbrojeni cywile, opanowali większość Miasta, ratując zdobycz Nocy Listopadowej.

  Mimo zwycięstwa, nie było ustalonej władzy powstania, dlatego 5 grudnia 1830 r. dyktatorem powstania ogłosił się Chłopicki, a kierownictwo powstania rozpoczęło zabiegi o ugodę z carem. Pod presją opinii publicznej i lewicy powstańczej, sejm zebrany 18 grudnia 1830 r. uznał powstanie za narodowe, a 25 stycznia następnego roku, pod wpływem manifestacji ludowej zdetronizował Mikołaja I Romanowa. Następnie na przełomie stycznia i lutego 1831 r. sejm ustalił monarchię konstytucyjną, a władza wykonawcza należała do 5-osobowego Rządu Narodowego.

  Mimo początkowych sukcesów Powstania Listopadowego, poparcie zaczęło maleć, a kolejne władze powstania zaczęły się przyczyniać do jego klęski. Po skapitulowaniu Warszawy, na przełomie 7 i 8 września 1831r., większość walczącego jeszcze wojska polskiego oraz cywilne władze powstańcze przekroczyły granicę pruską i udały się na emigrację. Jako ostatnie kapitulowały twierdze Modlin (9 październik) i Zamość (21 październik), co ostatecznie spowodowało zakończenie się powstania klęską. Następstwem klęski powstania było ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego i wzmożony ucisk narodu polskiego we wszystkich zaborach.

  Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach rocznicowych. Więcej informacji o obchodach ZNAJDZIESZ TU.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE