Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPowstanie Listopadowe... zryw ku wolności 1830 roku!

  Powstanie Listopadowe… zryw ku wolności 1830 roku!

  29 listopada przypada już 193. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć historię tego powstania, z naszym bohaterem w tle.

  Powstanie Listopadowe początkowo miało się rozpocząć 10 grudnia 1830 r. jednak gdy spiskowcy dowiedzieli się o planach aresztowań wśród oficerów, podchorążych i polityków w celu rozbicia Sprzysiężenia Podchorążych, przyspieszyli wybuch powstania na dzień 29 listopada 1830 r. Powstanie miało objąć 3 strefy, na jakie została podzielona Warszawa, a dowodzenie było podzielone na Wysockiego, Urbańskiego i Zaliwskiego.

  Jednak inicjacja powstania nie wypadła imponująco. Stary browar w Solcu został nieudolnie podpalony, przez co znak był mało widoczny, a Zaliwski zwlekał z wystąpieniem, co dodatkowo osłabiło moment zaskoczenia wroga. Wtedy Wysocki przejął inicjatywę i poderwał spontanicznie Szkołę Podchorążych, atakując pobliskie koszary jazdy rosyjskiej. Jednak musieli się wycofać i zaczęli się przemieszczać w kierunku ulicy Wiejskiej, gdzie zostali otoczeni przez kawalerię rosyjską. W „bitwie łazienkowskiej” Rosjanie byli 15 razy silniejsi, a mimo to Wysocki poprowadził zwycięski kontratak i przedarł się do centrum. Na swojej drodze, kolumna podchorążych spotkała generałów Potockiego i Trembickiego, jednak każdy odmówił poprowadzenia powstania. Podczas Nocy Listopadowej zginęło dwóch oficerów i dwóch generałów, co ukazało tragizm wszczynanego powstania. Powstańcy dotarli do Arsenału, gdzie 4. i 5. kompania oraz lud Warszawy staczał bój z wojskiem rosyjskim, a następnie po zdobyciu zbrojowni, pozwolili się uzbroić ludowi. W następnych godzinach, głównie uzbrojeni cywile, opanowali większość Miasta, ratując zdobycz Nocy Listopadowej.

  Mimo zwycięstwa, nie było ustalonej władzy powstania, dlatego 5 grudnia 1830 r. dyktatorem powstania ogłosił się Chłopicki, a kierownictwo powstania rozpoczęło zabiegi o ugodę z carem. Pod presją opinii publicznej i lewicy powstańczej, sejm zebrany 18 grudnia 1830 r. uznał powstanie za narodowe, a 25 stycznia następnego roku, pod wpływem manifestacji ludowej zdetronizował Mikołaja I Romanowa. Następnie na przełomie stycznia i lutego 1831 r. sejm ustalił monarchię konstytucyjną, a władza wykonawcza należała do 5-osobowego Rządu Narodowego.

  Mimo początkowych sukcesów Powstania Listopadowego, poparcie zaczęło maleć, a kolejne władze powstania zaczęły się przyczyniać do jego klęski. Po skapitulowaniu Warszawy, na przełomie 7 i 8 września 1831r., większość walczącego jeszcze wojska polskiego oraz cywilne władze powstańcze przekroczyły granicę pruską i udały się na emigrację. Jako ostatnie kapitulowały twierdze Modlin (9 październik) i Zamość (21 październik), co ostatecznie spowodowało zakończenie się powstania klęską. Następstwem klęski powstania było ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego i wzmożony ucisk narodu polskiego we wszystkich zaborach.

  Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach rocznicowych. Więcej informacji o obchodach ZNAJDZIESZ TU.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE