1.7 C
Warka
sobota, 26 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjePodziękowanie Ministra Edukacji i Nauki za udział w akcji ,,Szkoła pamięta”

  Podziękowanie Ministra Edukacji i Nauki za udział w akcji ,,Szkoła pamięta”

  Od października do połowy grudnia 2021 roku nasza szkoła włączała się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających naszych przodków oraz pogłębienie wiedzy o polskiej historii w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 200. rocznicę śmierci Jana Kozietulskiego, 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego, 77. rocznicę śmierci patrona szkoły – Tomasza Nocznickiego. Pragniemy w ten sposób uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, związanych z historią lokalną, ale jednocześnie powszechną.

  W ramach akcji ,,Szkoła pamięta” podjęliśmy działania:

  1. Wycieczki:
  • patriotyczna do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie, niegdyś siedziba Gestapo w alei Szucha,
  • piesza do lokalnego miejsca pamięci w Gołębiowie – zbiorowa mogiła powstańców styczniowych z oddziału majora Władysława Grabowskiego, poległych w bitwie stoczonej z wojskiem carskim w 1863 r.; poznanie historii tego miejsca.

  2. Udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych:
  • wareckie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,
  • odsłonięcie w Ryszkach pomnika pamięci cywilnych mieszkańców zamordowanych we wrześniu 1939 roku przez niemiecki Wehrmacht we wsi Ryszki i okolicznych miejscowościach,
  • obchody w kościele w Belsku Dużym i pałacu Mała Wieś zakończenia 200. rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego, gwardzisty cesarza Napoleona a także 213. rocznicy bitwy pod Somosierrą,
  • 191. rocznica wybuchu powstania listopadowego w Warce, podczas której uczniowie oddali hołd pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu i powstańcom listopadowym.

  3. Uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie, a także grobu patrona szkoły – Tomasza Nocznickiego na cmentarzu w Lipiu.

  4. Przygotowanie wystawy poświęconej patronowi szkoły – Tomaszowi Nocznickiemu.

  5. Spotkanie ze znawcą historii Mazowsza – panem Remigiuszem Matyjasem, który przybliżył uczniom postać patrona szkoły.

  6. Opracowanie prezentacji multimedialnych dotyczących bohaterów historii lokalnej i powszechnej – Kazimierza Pułaskiego, Jana Kozietulskiego, Piotra Wysockiego, Tomasza Nocznickiego i wydarzeń z nimi związanych (do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych).

  Odwiedzając miejsca pamięci i uczestnicząc w uroczystościach, młodzież odebrała lekcję patriotyzmu. Zewnętrznym wyrazem naszego hołdu było zapalenie zniczy na grobach bohaterskich przodków. Pamięć i szacunek dla przeszłości to wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo naszej tożsamości.

  Małgorzata Bosak – CKZiU Nowa Wieś

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE