Więcej
    Strona głównaBlogiWakacje bez bólu brzucha

    Wakacje bez bólu brzucha

    W czasie upałów bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe. Pierwsze objawy żołądkowo-jelitowe pojawiają się zwykle bardzo szybko, w czasie kilku godzin od spożycia pokarmów lub płynów zatrutych toksynami, bakteriami, wirusami, pasożytami lub związkami chemicznymi. Najczęstszymi objawami zatruć pokarmowych są: nudności, wymioty, wzdęcia, silny ból brzucha, biegunka, stan podgorączkowy lub gorączka.

    Zasady prawidłowego przygotowania posiłków, które należy stosować zawsze, w okresie letnim nabierają szczególnego znaczenia.

    UTRZYMUJ CZYSTOŚĆ
    Myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania. Dokładnie myj i odkażaj powierzchnie i sprzęty służące do przygotowywania żywności. Chroń kuchnię przed owadami i zwierzętami. Wymieniaj deski do krojenia, zmywaki i ścierki, gdyż w wilgotnych i zużytych rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze. Znajdujące się w kuchni środki chemiczne przechowuj w bezpiecznym miejscu.

    ODDZIELAJ ŻYWNOŚĆ SUROWĄ OD UGOTOWANEJ
    Surowe mięso, drób i ryby nie mogą mieć kontaktu z produktami spożywanymi bez gotowania. Dlatego do ich przygotowywania używaj osobnego sprzętu i przedmiotów np. noży i desek do krojenia. Najlepiej posiadać deski w różnych kolorach dla mięsa, warzyw i pieczywa. Żywność przechowuj w oddzielnych pojemnikach, by zminimalizować ryzyko kontaktu surowego mięsa z wędliną, nabiałem i warzywami.

    GOTUJ DOKŁADNIE
    Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Dokładnie gotuj, piecz i smaż mięso, drób, jaja i owoce morza. Podgrzanie żywności do temperatury 70o C niszczy większość drobnoustrojów. Odgrzewając potrawy doprowadź je do wrzenia, by mieć pewność uzyskania tej temperatury. Koniecznie dowiedz się, w jaki sposób należy przygotowywać i przechowywać potrawy z innych kultur, których nie znasz (np. sushi). Myj i wyparzaj jaja przed ich użyciem. Unikaj przypalania podczas smażenia, grillowania i pieczenia żywności, ponieważ mogą wtedy powstawać toksyczne substancje chemiczne.

    PRZECHOWUJ W CHŁODZIE
    Nie zostawiaj żywności w temperaturze pokojowej na dłużej niż 2 godziny. Trzymaj produkty spożywcze w lodówce – najlepiej poniżej 5°C.  Spożywaj posiłki tuż po podaniu, kiedy jeszcze są gorące. Nie przechowuj żywności zbyt długo, lepiej kupić mniej. Nie rozmrażaj pokarmów w temperaturze pokojowej, użyj ciepłej wody, mikrofalówki lub pozostaw na noc w lodówce. Doprowadź do całkowitego rozmrożenia mięso i ryby przed ich obróbką cieplną. Nie dopuszczalne jest ponowne zamrażanie artykułów spożywczych. Unikaj spożywania częściowo rozmrożonych lodów  i ciast kremowych przechowywanych poza lodówką.

    UŻYWAJ BEZPIECZNEJ WODY I ŻYWNOŚCI
    Korzystaj z wody z pewnego źródła lub przegotowanej. Wybieraj tylko świeżą żywność.  Myj owoce i warzywa. Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności.

    KUPUJ Z GŁOWĄ
    Produkty spożywcze kupuj z pewnego źródła, gdzie są dobrze przechowywane i pozyskiwane od sprawdzonego producenta. Zwłaszcza latem unikaj pokarmów pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców. Zawsze sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Gdy produkt spożywczy mimo dobrej daty odbiega od normy  – nie jedz go.

    .Pierwsze kroki przy zatruciach:

    • Nie dopuść do odwodnienia organizmu: pij dużo płynów (przegotowaną wodę, wodę mineralną bez gazu, słabą herbatę) – małymi porcjami, często.
    • Jeśli możesz jeść – stosuj dietę lekkostrawną, unikaj surowizn, przypraw, nabiału.
    • Dużo odpoczywaj, chroń się przed ostrym słońcem.

    Bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem jeśli:

    • objawy utrzymują się lub nasilają się;
    • gorączkujesz;
    • nie możesz przyjmować płynów.

    Sanepid pobiera próbki produktów spożywczych do badania od producentów, ze sklepów i hurtowni a także pochodzących z importu. Prowadzone są badania pod kątem fizyko-chemicznym i mikrobiologicznym.

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu

     

     

     

     

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE