Więcej
    Strona głównaInstytucjeUczniowie CKZiU w Nowej Wsi w Zakopanem i nie tylko

    Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi w Zakopanem i nie tylko

    W dniach od 8 do 10 listopada 2022 r. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki, Zakopanego i Krakowa, realizowanej w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

    Grupa czterdziestu uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych technikum skorzystała z dofinansowania przyznawanego przez Ministra Edukacji w formie dotacji celowej na wycieczki szkolne służące praktycznemu odkrywaniu śladów historii i zdobywaniu nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Dla naszej młodzieży i opiekunów – pani Judyty Grzelec, pani Anny Wiktorowskiej i pana Grzegorza Rudkowskiego – były to tym razem najpiękniejsze zakątki Polski południowej.

    Uczniowie w pierwszym dniu wycieczki zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Kopalnia Soli „Wieliczka” to dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze o wyjątkowej wartości. Jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do dziś, geologiczny fenomen, unikalne świadectwo zmagań człowieka z naturą. Przemierzając podziemne korytarze młodzież była zachwycona wnętrzami, solankowymi jeziorami, przepięknymi podziemnymi komorami, w tym niepowtarzalną Kaplicą św. Kingi. Pobyt w kopani pozwolił na poznanie dawnych narzędzi i maszyn górniczych oraz stosowanych w przeszłości metod wydobycia i transportu soli. Dopełnieniem około trzygodzinnego pobytu w kopalni było zwiedzanie interesujących wystaw w Muzeum Żup Krakowskich.

    Drugi dzień wycieczki młodzież spędziła w Zakopanem, po którym oprowadzała nas Pani Liliana Kunc – przewodnik. Pierwszym punktem programu realizowanego w tym dniu był kompleks pięciu skoczni narciarskich, zlokalizowanych na północnym stoku góry Krokiew, które wchodzą w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Najciekawszą okazała się Wielka Krokiew, będąca jedną z najpiękniejszych naturalnych skoczni świata. Następnie uczniowie zwiedzili Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które jest wotum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejnym punktem całodniowego pobytu w Zakopanem był Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Prawie wszystkie nagrobki są swojego rodzaju dziełami sztuki: kapliczkami, górskimi krzyżami rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu. Młodzież miała okazję zobaczyć nagrobki między innymi: Stanisława Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Jędrzeja Wali-Bachledy – pierwszego przewodnika po Tatrach, Tadeusza Gąsienicy-Giewont – zasłużonego przewodnika i ratownika.

    Następnie uczestniczy wycieczki wjechali kolejką linową na Gubałówkę, z której mieli okazję podziwiać panoramę Zakopanego i Tatr, w tym „Śpiącego Rycerza”.  Pani przewodnik przybliżyła młodzieży legendę o rycerzach spod Giewontu. Po pobycie na Gubałówce uczniowie poznali życiorys Karola Szymanowskiego podczas pobytu w Muzeum Willa „Atma”, gdzie wiernie odtworzono gabinet kompozytora. Ostatnim punktem naszej wycieczki było miejsce, którego nie można pominąć podczas pobytu w Zakopanem – oczywiście Krupówki, gdzie uczniowie mieli okazję nabyć pamiątki.

    Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Naszej niestrudzonej młodzieży udało się go zdobyć na własnych nogach, a potem poznać historię jego budowy. Uczniowie zapoznali się z życiorysem Tadeusza Kościuszki podczas wizyty w muzeum jego imienia. Następnie wszyscy udali się w kierunku Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie zwiedziliśmy prywatne komnaty królewskie. O życiu w minionych czasach i zgromadzonych eksponatach wiele ciekawych informacji przekazały panie przewodniczki: Zofia Żmuda i Anna Skalik. Na zakończenie pobytu w Krakowie udaliśmy się do ziejącego ogniem smoka wawelskiego. Najczęściej wybieraną pamiątką z pobytu w Krakowie były oczywiście maskotki smoka wawelskiego.

    Podczas wszystkich trzech dni wycieczki jej uczestnikom towarzyszyła ładna pogoda i dobry nastrój. Była to dla wszystkich okazja do udziału w niecodziennej, acz niezwykle atrakcyjnej lekcji interdyscyplinarnej z elementami historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii, matematyki czy języka polskiego. Wiadomości zdobyte podczas tej „lekcji” na zawsze pozostaną w pamięci uczniów.

    Judyta Grzelec, Grzegorz Rudkowski, Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE