Więcej
  Strona głównaInstytucjeUczniowie CKZiU uczestnikami programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”

  Uczniowie CKZiU uczestnikami programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”

  7 lutego młodzież CKZiU w Nowej Wsi z klas: I Technikum Organizacji Reklamy, III Technikum Organizacji Reklamy, Usług Fryzjerskich, IV Technikum Spedycyjnego z wychowawcami: p. Łukaszem Woźniakiem i p. Małgorzatą Bosak-Baran odwiedziła Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie. Wizyta w tym teatrze była marzeniem uczniów, którzy interesują się sztuką teatralną, a także twórczością patrona teatru – tenora Jana Kiepury, odnoszącego sukcesy na scenach czołowych teatrów i sal koncertowych świata.

  Zakup biletów na spektakl dofinansowany został przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach programu ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

  Spektakl ,,Błękitny Zamek” wyreżyserowała Beata Redo-Dobber na motywach powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery ,,The Blue Castle”. Libretto napisały – Krystyna Ślaska i Barbara Wachowicz.

  Akcja spektaklu rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku w fikcyjnym miasteczku Deerwood w Kanadzie. Poznajemy w nim historię 29-letniej Joanny Stirling, marzącej o miłości niezamężnej kobiety, którą rodzina krytykuje, wyśmiewa i traktuje jak dziecko. Dla mieszkającej z apodyktyczną matką i wścibską ciotką panny jedyną ucieczką od przygnębiającej rzeczywistości są książki przyrodnicze ulubionego pisarza, Johna Fostera i myśli o Błękitnym Zamku z dzieciństwa. Joanna, otoczona przez klan Stirlingów, zarzuca  swojej matce, wujkom, ciotkom i kuzynkom – zaściankowość, hipokryzję i nietolerancję.

  Pewnego dnia główna bohaterka dowiaduje się, że został jej tylko rok życia. Postanawia wyrwać się z „klatki” i żyć według własnych zasad. Buntuje się przeciwko surowej rodzinie, podejmuje śmiałą decyzję i wyprowadza się ze starego domu, aby żyć pełnią życia. Czy znajdzie chociaż namiastkę Błękitnego Zamku – wyjątkowego miejsca, w którym może być tym, kim naprawdę chce? Dokąd zaprowadzi ją poszukiwanie szczęścia? Czy starczy jej odwagi, żeby być szczęśliwą?

  Bohaterowie sztuki „Błękitny Zamek” pod płaszczykiem ironii i komediowego dystansu wyśpiewują wzruszającą historię o tęsknocie, samotności, marzeniach, miłości. Właśnie gra aktorów i przejmująca muzyka zachwyciły nas szczególnie. W opinii uczniów klas: 1TR, 3TRF oraz 4TS to świetny spektakl, który został profesjonalnie zrealizowany i zagrany, a kameralna scena jedynie dodaje uroku całemu przedstawieniu. Niesamowitym doświadczeniem dla młodzieży była możliwość obserwowania tego, jak główna bohaterka przechodzi metamorfozę z zagubionej, nieśmiałej i upokarzanej kobiety – w osobę podejmującą śmiałe decyzje; kogoś, kto nie tylko marzy, lecz także bierze sprawy w swoje ręce.

  Historia Joanny Stirling, której poszukiwania wymarzonego w dzieciństwie Błękitnego Zamku stają się drogą do odnalezienia prawdziwego „ja”, uczy nas, że należy cenić swoją wartość, być sobą i nie oglądać się na innych. Ten operetkowo – musicalowy spektakl dostarczył nam wielu niezapomnianych emocji i wrażeń i utwierdził w przekonaniu, że należy rozwijać swoje talenty i pasje i nigdy nie poddawać się w realizacji swoich marzeń.

  Autor: Małgorzata Bosak-Baran

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE