Więcej

    Co kryją egipskie piramidy?

    Warecka Akademia Wiedzy działająca przy „Dworku na Długiej” zaprasza 18 kwietnia na kolejny niezwykle ciekawy wykład. Tym razem zaczynamy nietypowo bo o godz. 18:00 a tematem spotkania będą „Tajemnice egipskich piramid” o których opowie Edyta Rubka – Kostyra.

    Powiadano niegdyś: „wszystko boi się czasu, a czas boi się… piramid” … i omija je szerokim łukiem. Tkwią zatem nad Nilem tajemnicze i prawie nienaruszone od… właśnie. Nawet co do tego nie ma zgody wśród naukowców. Niektórzy twierdzą nawet że od 10 tysięcy lat! Po co je zbudowano? Po co komu tak ogromne budowle? Mamy długą listę teorii na ten temat: grobowiec, świątynie, obserwatoria astronomiczne, tajemne portale, dzięki którym dusza faraona mogła odpływać w zaświaty i… powracać na Ziemię? Jak wykonano wspaniałe malowidła zdobiące ściany i stropy sal i chodników skoro nie ma tam dostępu światła? Nie ma też śladów używania ognia do oświetlenia (podobno!). Stąd zrodziło się podejrzenie, że starożytni znali jakiś rodzaj ogniwa elektrycznego… Nie ma też pewności co do sposobów transportowania budulca na plac budowy. Pojawiła się więc zaskakująca teoria, że wcale nie trzeba było go transportować, bo jest to beton produkowany na miejscu. Najbardziej jednak zastanawiające i godne podziwu są logistyczne umiejętności dawnych Egipcjan: jak opracowywano harmonogram zajęć (zadań), organizowano wyżywienie i zakwaterowanie tylu ludzi w jednym miejscu! Druga rzecz – nie mniej warta podziwiania, to kunszt egipskich inżynierów, którzy z taką dokładnością potrafili wyznaczać poziomy i kąty proste w terenie i to tak dużym, jak np. podstawa Wielkiej Piramidy. To jest właśnie prawdziwy cud … techniki i pracowitości.

    Ostatnio już trochę przygasła moda na budowanie w ogrodach (czy nawet ogródkach przydomowych) replik wspomnianej tu Wielkiej Piramidy dla celów relaksacyjnych i leczniczych. Wielu badaczy – amatorów konstruuje miniaturki tej budowli z plastiku, drewna, nawet kartonu (muszą być tylko zachowane proporcje) i przeprowadza w nich ciekawe eksperymenty. Dowiedziono w ten sposób, że żywność przechowywana w takim „opakowaniu” nie traci świeżości, że nasiona łatwiej kiełkują, a rośliny bujniej rosną. Natomiast zużyte żyletki pozostawione na noc w piramidce – odzyskują ostrość! Jakie jeszcze tajemnicze właściwości piramid pozostają do odkrycia? Zachęcamy do podejmowania własnych eksperymentów – wyniki mogą być zaskakujące!

    Plakat WAW4 - 09 zm

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE