Rodzinny Orszak Trzech Króli

Rodzinny Orszak Trzech Króli

Już po raz siódmy Polsce i po raz trzeci w Warce przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku mieszkańcy Warki i okolicznych wsi zgromadzili się 6 stycznia by wziąć udział w wydarzeniu mającym na celu uczczenie uroczystości Objawienia Pańskiego.

Do Orszaku mógł przyłączyć się każdy i tak też się działo. Za Trzema Królami kroczyły całe rodziny, gdyż w 2015r. hasłami Orszaku były „pokój”, „radość” i „rodzina”. Inspiracją ku temu były słowa  papieża Franciszka, który w Dzień Świętej Rodziny w 2013 r. przypomniał, że do osiągnięcia pokoju i radości w rodzinach  niezbędne jest częste mówienie sobie nawzajem „proszę”, „dziękuje” i „przepraszam”.

Tradycyjne stroje, kostiumy nawiązujące do Bożego Narodzenia, korony i śpiewniki – wszystkie te elementy potwierdzały zaangażowanie osób z naszego regionu w inicjatywę orszaku. Całe pokolenia – rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, bracia, siostry, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi… każdy mógł czerpać radość ze wspólnego kolędowania.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”, ze śpiewem na ustach wszyscy uczestnicy ruszyli ulicami Warki – ulicą Wysockiego, gdzie aniołowie udzielili wsparcia idącym do Jezusa; ulicą Cmentarną, gdzie grupa diabłów próbowała nakłonić orszak do pójścia inną, złą drogą; ulicą Franciszkańską, gdzie przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej można było przejść przez przygotowaną przez anioły „Bramę do niebios”; ulicą Mostową; ulicą Farną, gdzie odbyła się bitwa aniołów i diabłów, czyli symboliczna walka dobra ze złem; aż do wareckiego rynku, gdzie w szopce na wszystkich czekał Józef z Maryją i nowonarodzonym Dziecięciem Bożym. Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon Jezusowi i złożyli mu w darze mirrę, kadzidło i złoto.

Warecki Orszak Trzech Króli kolejny raz został zorganizowany w ramach współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli. Współorganizatorem wydarzenia była Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, a partnerami: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Parafia Św. Mikołaja Biskupa w Warce, Parafia M.B. Szkaplerznej w Warce, Stowarzyszenie W.A.R.K.A., Szkolne Koło Wolontariatu przy PG w Warce oraz Lokalny Fundusz Stypendialny.

W organizację orszaku czynnie zaangażowały się lokalne szkoły – PSP nr 1 w Warce tworząc orszak europejski, PSP nr 2 w Warce tworząc orszak afrykański, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi tworząc orszak azjatycki, PSP we Wrociszewie, PG w Chynowie, a także Świetlica Wiejska w Bończy oraz „Zespół Akordeonistów” pod kierownictwem Zbigniewa Rechnio. Całość prowadził Zbigniew Stępień.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

Udostępnij:
← James Dynamit - historia życia Karolina... i droga do Zabawy →

Dodaj komentarz