Sześć projektów seniorskich na szóstkę!

Sześć projektów seniorskich na szóstkę!

Aktywność seniorów w Gminie Warka kwitnie, dzięki funkcjonowaniu aż 7 grup seniorskich. Dzieje się to dzięki chętnym do działania liderom i działaniom na rzecz aktywności osób starszych organizowanym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A., które wspiera m.in. warecki Samorząd. Grupy seniorskie uczą się w ramach Akademii Lidera Seniora planować działania społeczne metodą projektu. To co najważniejsze – mają możliwość przetestowania w praktycznym działaniu zdobytych umiejętności organizacyjnych, planowania i współpracy z grupą, realizując dofinansowane małe projekty tzw. Inicjatywy Seniorskie.

W ramach konkursu pt. „Inicjatywa Seniorska”, dofinansowania na realizację projektów opracowanych przez seniorów można było dostać wsparcie finansowe w kwocie 1000 – 1300zł. Jesienią tego roku w powiecie grójeckim będzie realizowanych aż 12 takich projektów, z czego aż 6 zaprezentowanych poniżej projektów z Gminy Warka.

  1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce realizuje projekt „Gdy otwieram książkę – przedstawienie się zaczyna”.

Seniorzy zorganizowali już pierwsze spotkanie z dziećmi, które miało na celu zachęcenie ich do czytania książek. Odbyło się wspólne poznawanie przygód „Małego Księcia”, dzieci odwiedziły bibliotekę oraz wykonywały ilustracje do czytanych książek. Seniorzy uczyli dzieci robienia pacynek,  które później zostaną wykorzystane w teatrzyku. Na zakończenie projektu seniorzy z UTW Warka zaprosza aktorów, którzy zaprezentują przedstawienie teatralne, całość projektu zwieńczona będzie wspólnym spotkaniem seniorów, dzieci i aktorów przy poczęstunku.

  1. Klub Seniora „Młodzi Duchem” z Michalczewa projekt „Senior tworzy rękodzieło, ma to być bożonarodzeniowe dzieło”.

Seniorzy z Michalczewa wzięli udział w warsztatach tworzenia bombek bożonarodzeniowych metodą decoupage. Dzięki ciekawym zajęciom poznali nową technikę rękodzieła artystycznego, wspólnie miło spędzili czas. Wykonane cudeńka trafią wraz z ciepłymi życzeniami świątecznymi m.in. do domów najstarszych mieszkańców Michalczewa. Wręczanie stroików świątecznych tym mieszkańcom, którzy ze względu na podeszły wiek i zdrowie nie są w stanie dotrzeć na wiejska wigilię staje się piękną tradycją w tej wsi.

  1. Grupa seniorska „Aktywne Piaseczno” projekt „W Piasecznie Andrzejkowa zabawa to wspaniała sprawa”

W Piasecznie grupa seniorek podjęła się zorganizowania andrzejkowej imprezy w lokalnej remizie. Adresatami wydarzenia są zarówno seniorzy jak i dzieci. Spotkanie będzie miało w swoim programie oczywiście wiele wróżb andrzejkowych, ale wyróżniać je będzie to, że seniorzy będą uczyli dzieci dawnych zabaw takich jak: gra w berka, komarki, pomidora, gąski gąski do domu, ojciec Wirgiliusz i wiele innych. Spotkanie zostanie oprawione smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez babcie i mamy maluchów. W ramach projektu zostanie zakupiony też piecyk, który pozwoli ogrzać miejsce spotkań seniorów.

  1. Klub Złotego Wieku projekt „Ciesz się życiem, dziel radością”

W ramach realizacji projektu grupa planuje odwiedzić pensjonariuszy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach aby dodać otuchy mieszkającym tam osobom starszym, tym bardziej, że znajdują się tam m.in. mieszkańcy z terenu miasta i gminy Warka. Seniorzy z wareckiego klubu zorganizują dla pensjonariuszy w Tomczycach wspólne śpiewanie piosenek o tematyce biesiadnej, zorganizują poczęstunek i wspólna zabawę oraz wręczą pensjonariuszom upominki.

  1. Grupa Seniora Michałów projekt „Świetlica naszych marzeń – Michałów też da radę”.

W ramach realizacji projektu grupa seniorska z Michałowa z pomocą lokalnej społeczności pragnie odnowić świetlicę w swojej wsi. Prace będą polegały m.in na rozebraniu kuchni kaflowej, wywiezieniu gruzu, oczyszczeniu ścian, szpachlowaniu dziur, gruntowaniu. Seniorzy chcą odnowić sufit przez przymocowanie płyt gipsowych, pomalują  ściany, posprzątają i udekorują salę. Chcą zaprosić wszystkich mieszkańców do nowej świetlicy i zaplanować następne działania. Zaproszą gości i podczas poczęstunku wspólnie świętować  będą sukces.

  1. SPA Bończa projekt „Słomą malowane – warsztaty rękodzieła”

W ramach realizacji projektu grupa seniorska z Bończy organizuje warsztaty rękodzielnicze z wykonywania ozdób ze słomy. Celem jest zdobycie nowych umiejętności oraz wystawienie ozdób na wareckim kiermaszu bożonarodzeniowym. Zdobyte umiejętności seniorki przekażą w ramach kolejnych 2 spotkań: młodszym – członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Bończy, a potem również każdej zainteresowanej osobie ze wsi.

Wyżej wymienione działania odbywają się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pt. „Powiatowe Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów Powiatu Grójeckiego” dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz wsparcia Gminy Warka.

Udostępnij:
← Posłuchaj drugiej płyty Moderato "Vivat Warka!" Seniorzy czytają dzieciom →

Dodaj komentarz