Wreszcie są „Czarodzieje z Warki”!

Wreszcie są „Czarodzieje z Warki”!

Długo wyczekiwana książka „Czarodzieje z Warki” autorstwa Remigiusza Matyjasa – wreszcie jest dostępna.  Przygotowana została przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” z okazji 105. rocznicy tradycji orkiestrowych w Warce, którą obchodzimy w mijającym 2015 roku!

Chociaż docelowo jest to publikacja przybliżająca czytelnikowi historię funkcjonowania wareckich orkiestr, których kontynuatorem jest dzisiaj „Moderato”, to  przede wszystkim jest to książka o Warce, mieście które zmieniało się przez te ponad sto lat tak samo jak zmieniały się działające w nim orkiestry.

Karty tej pozycji zabierają nas w podróż w czasie znacznie dłuższym niż 105 lat, bowiem startujemy w miejscu kiedy muzyka w „grodzie piwa i historii” dopiero zaczynała się rodzić, dzięki takim postacią jak Franciszek Lessel, Mikołaj Zieliński, Adam Jarzębski czy Rakietnicy działający w Warce do 1830 roku. Dalej podążać będziemy szlakiem artystycznych doznań najpierw z orkiestrą parafialną, później z orkiestrą strażacką, aż do Orkiestry Moderato, która dziś uświetnia większość wydarzeń miejskich, będąc jednocześnie wizytówką naszego miasta w kraju jak i poza jego granicami. Dlatego też, to właśnie aktualnym członkom orkiestry poświęcony został ostatni rozdział tej książki.

Książka nie jest zatem tylko dla muzyków, jest dla każdego kto miłuje tradycje lokalne oraz każdego kto chce się dowiedzieć skąd muzyka wzięła się w Warce, jak rozwijała się przez lata oraz jaki wpływ miała na lokalną społeczność.

Książkę obecnie można wypożyczyć w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w wareckiej filii Biblioteki Pedagogicznej. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Pierwsze wydanie w liczbie 500 egzemplarzy przeznaczone zostało dla członków orkiestry – obecnych i byłych, instytucji samorządowych (m.in. szkół, bibliotek), Partnerów dzięki którym możliwe było jej wydanie, jako nagrody w konkursach szkolnych oraz dla przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego. W przypadku dużego zainteresowania możliwy będzie dodruk w nowym roku…

Udostępnij:
← Sylwester na wareckim rynku! Udane Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu →

Dodaj komentarz