Wigilia u… Boryny

Wigilia u… Boryny

22 grudnia 2015 r. w sali gimnastycznej wareckiego gimnazjum, aby corocznej tradycji dać za dość odbyły się szkolne jasełka. Jednak w tym roku nasi uczniowie przenieśli nas w odległy czas i inne miejsce… mianowicie dzięki pięknej dekoracji i strojom wypożyczonym z białobrzeskiego Domu Kultury znaleźliśmy się w XIX wiecznych Lipcach.

Scenariusz przedstawienia oparty był na tekście „Chłopów” Władysława Reymonta. Inscenizacja ta miała przypomnieć nam wszystkim tradycje polskiej wsi oraz uświadomić, że Boże Narodzenie to najbardziej radosne i rodzinne święta.

Akcja bożonarodzeniowego przedstawienia rozegrała się w domu Macieja Boryny, w którym to najpierw byliśmy świadkami gorących przedświątecznych przygotowań: dekorowania chaty, szykowania potraw do wieczerzy wigilijnej, wreszcie przygotowywania świątecznego stołu, do którego cała rodzina zasiadła, gdy tylko na niebie rozbłysła pierwsza gwiazdka. W atmosferę dawnych świąt wprowadzała publiczność ciekawa scenografia sztuki wzbogacona elementami folklorystycznymi, a także stroje samych aktorów, w których występowali. Ściany izby zdobiły wycinanki i serwety, a uczniowie występowali w strojach charakterystycznych dla epoki. Rekwizyty zgromadzili sami uczniowie przy wsparciu rodzin i nauczycieli. Inscenizacja przeplatana była staropolskimi kolędami śpiewanymi przez szkolny chór.

 

Notatka: Dominika Tomaszewska

Foto: Zbigniew Tomczyk

Udostępnij:
← Dzień Seniora w Konarach czyli... dziadek wie najlepiej Świetlica opiekuńczo – wychowawcza w CeSiR →

Dodaj komentarz