Grupy seniorskie górą

Grupy seniorskie górą

Oglądanie wielogodzinne telewizji, poczucie wykluczenia z życia społecznego i bycia niepotrzebnym…? Nie, to nie dotyczy tych seniorów, którzy angażują się w działania grup seniorskich w gminie Warka. W 2015 roku Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego i gminy Warka przeprowadziło działania, które zmotywowały seniorów do założenia bądź dalszego aktywnego działania w grupie seniorskiej. Zawiązały się nowe nieformalne grupy seniorów w Ostrołęce, Bończy i Michałowie Górnym. Dalej aktywnie działają wcześniej zawiązane w Michalczewie, Piasecznie i Warce. Seniorzy chcą się spotykać, a dzięki zdobytym umiejętnościom organizować warsztaty, wycieczki i działania międzypokoleniowe. W ramach projektu m.in. nauczyli się posługiwać tabletami, zarządzać grupą, planować i realizować projekty oraz czerpać inspiracje z działalności innych seniorów.

W ramach projektu, którego organizatorem było Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zorganizowano m.in. „Dzień Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego” w Warce, w którym wzięło udział ponad 300 aktywnych osób z grup seniorskich z całego powiatu. Seniorzy zdobyli wiedzę na temat nowych technik rękodzielniczych, brali udział w aktywnościach sportowych, czerpali wiedzę z wykładów, po czym przystąpili do wspólnej zabawy. Przeprowadzono ok. 80h szkoleń w ramach tzw. „Akademii Lidera Seniora”, w tym: szkolenia z nowych technologii, pozyskiwania środków, współpracy z samorządem i biznesem, angażowania do działań biernych osób starszych, planowania projektów i pisania wniosków. Grupy mogły uczyć się od siebie dzięki wzajemnym wizytom studyjnym np. grupa SPA z Bończy odwiedziła, doświadczonych już w działaniu, seniorów z Belska Dużego, seniorzy z Michałowa i Drwalewa odwiedzili Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce, a Ostrołęka uczyła się od Klubu Złotego Wieku z Warki jak utrzymać długoletnią współpracę między seniorami. Kluczowym działaniem była praktyczna nauka poprzez realizację tzw. „Inicjatyw Seniorskich” czyli projektów wymyślonych i zrealizowanych przez grupy, które otrzymały wsparcie w formie ufundowania rzeczy lub usług na kwotę ok. 1300zł. Prezentujemy je poniżej:

1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce zrealizował projekt „Gdy otwieram książkę – przedstawienie się zaczyna”.

Seniorzy zorganizowali spotkanie z dziećmi, które miało na celu zachęcenie ich do czytania książek. Odbyło się wspólne poznawanie przygód „Małego Księcia”, dzieci odwiedziły bibliotekę oraz wykonywały ilustracje do czytanych książek. Seniorzy uczyli dzieci robienia pacynek,  które później zostały wykorzystane w teatrzyku. Na zakończenie projektu seniorzy z UTW Warka zaprosili aktora, którzy zaprezentował przedstawienie teatralne, całość projektu zwieńczona została wspólnym spotkaniem seniorów i dzieci przy poczęstunku.

01 - UTW 1

2. Klub Seniora „Młodzi Duchem” z Michalczewa – projekt „Senior tworzy rękodzieło, ma to być bożonarodzeniowe dzieło”.

Seniorzy z Michalczewa wzięli udział w warsztatach tworzenia bombek bożonarodzeniowych metodą decoupage. Dzięki ciekawym zajęciom poznali nową technikę rękodzieła artystycznego, wspólnie miło spędzili czas. Wykonane ozdoby trafiły wraz z ciepłymi życzeniami świątecznymi m.in. do domów najstarszych mieszkańców Michalczewa. Wręczanie stroików świątecznych tym mieszkańcom, którzy ze względu na podeszły wiek i zdrowie nie są w stanie dotrzeć na wiejską wigilię, stało się piękną tradycją w tej wsi.

02 - Michalczew 1

3. Grupa seniorska „Aktywne Piaseczno” – projekt „W Piasecznie Andrzejkowa zabawa to wspaniała sprawa”

W Piasecznie grupa seniorek podjęła się zorganizowania andrzejkowej imprezy w lokalnej remizie. Adresatami wydarzenia byli zarówno seniorzy jak i dzieci. Spotkanie miało w swoim programie oczywiście wiele wróżb andrzejkowych, ale wyróżniało je to, że seniorzy uczyli dzieci dawnych zabaw takich jak: gra w berka, komarki, pomidora, gąski, gąski do domu, ojciec Wirgiliusz i wiele innych. Spotkanie zostało oprawione smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez babcie i mamy maluchów. W ramach projektu została zakupiona też nagrzewnica, która pozwoli ogrzać miejsce spotkań seniorów.

03 - Piaseczno 1

4. Klub Złotego Wieku – projekt „Ciesz się życiem, dziel radością”

W ramach realizacji projektu grupa odwiedziła pensjonariuszy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach, aby dodać otuchy mieszkającym tam osobom starszym, tym bardziej, że znajdują się tam m.in. mieszkańcy z terenu miasta i gminy Warka. Seniorzy z wareckiego klubu zorganizowali dla pensjonariuszy w Tomczycach wspólne śpiewanie piosenek o tematyce biesiadnej, zorganizowali poczęstunek i wspólną zabawę oraz wręczyli pensjonariuszom upominki.

04 - KZW 1

5. Grupa Seniora Michałów – projekt „Świetlica naszych marzeń – Michałów też da radę”.

W ramach realizacji projektu grupa seniorska z Michałowa z pomocą lokalnej społeczności odnowiła świetlicę w swojej wsi. Prace polegały m.in. na rozebraniu kuchni kaflowej, wywiezieniu gruzu, oczyszczeniu ścian, szpachlowaniu dziur, gruntowaniu, odnowiono sufit przez przymocowanie płyt gipsowych, pomalowano  ściany, na koniec udekorowano salę – by grupa czuła się tam jak w domu. Seniorzy stali się inicjatorami aktywności w Michałowie. Ponadto zaprosili mieszkańców do nowej świetlicy, by uczcić sukces jakim było wyremontowanie świetlicy oraz zaplanować kolejne działania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ramach realizacji projektu grupa seniorska z Bończy zorganizowała warsztaty rękodzielnicze z wykonywania ozdób ze słomy. Celem było zdobycie nowych umiejętności. Po zakończonych warsztatach seniorki zdecydowały się przekazać swoją wiedzę i zaangażowały również młodsze pokolenie zachęcając do tworzenia przepięknych słomianych i rzadko spotykanych ozdób. Seniorki zorganizowały zatem kolejne spotkania dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Bończy.

06 - Boncza 1

To nie koniec aktywności seniorów. 19 stycznia w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce odbyło się przy wsparciu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. spotkanie Sieci Aktywnych Seniorów czyli nieformalnej rady seniorów z powiatu grójeckiego, składającej się z liderów grup seniorskich. Zaplanowano jak można współpracować by wspierać nawzajem swój rozwój, stworzono bazę rzeczy i umiejętności, którymi grupy seniorskie będą się nieodpłatnie wymieniać. Liderzy seniorzy zaplanowali wspólne wycieczki i imprezy członków grup seniorskich na pierwszy kwartał 2016 roku oraz ustalona została data kolejnego spotkanie sieci, tym razem w Jasieńcu.

Wyżej wymienione działania odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pt. „Powiatowe Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów Powiatu Grójeckiego” dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz wsparcia Gminy Warka.

Pasek z partnerami ZM

Udostępnij:
← To przypomina ciężki poród: długi i w bólach Nadchodzi kolejny "Dobry Wieczór" →

Dodaj komentarz