Franciszek Lessel… wielki kompozytor i ziemia warecka

Franciszek Lessel… wielki kompozytor i ziemia warecka

W roku 2018 przypada 180. rocznica śmierci Franciszka Lessla – wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty, którego część życia związana była z ziemią warecką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki, a po śmierci, swój ostatni ziemski dom znalazł na cmentarzu w Ostrołęce.

Franciszek Lessel jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu. Zapoczątkował on nowy nurt muzyczny, który stał się inspiracją m. in. dla twórczości najbardziej znanego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

20 listopada członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA działającej przy Dworku na Długiej, uświetnili asystą msze święte w Kościele Parafialnym w Ostrołęce, a przed kościołem rozdawali ulotki dotyczące Franciszka Lessla. Parafianie usłyszeli tez jeden z utworów tego kompozytora. Grupa pasjonatów – społeczników rozpoczęła w ten sposób akcję promującą tego wielkiego, ale nieco zapomnianego kompozytora i jego twórczość. Będą publikacje, koncerty, spotkania edukacyjne w szkołach, konkursy. Finałem ma być odrestaurowanie w 2018 roku, w którym przypada 180. rocznica śmierci Lessla, zniszczonego pomnika nagrobnego znajdującego się na cmentarzu w Ostrołęce.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej inicjatywy!

Pokażmy wielką historię naszej małej Ojczyzny i bądźmy z niej dumni!

Franciszek Lessel  (1780-1838)

Kompozytor, dyrygent i pianista – wirtuoz, jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu, tworząc dzieła inspirowane muzyką swego nauczyciela oraz wczesnoromantycznym stylem „Brillant” i motywami ludowymi. Początkowo koncertował wspólnie z Karolem Kurpińskim i Karolem Lipińskim w Wilnie i na Dworze Lubomirskich w Łańcucie. Po powrocie z Wiednia występował w Krakowie oraz w Warszawie w Teatrze Narodowym, gdzie wykonywał przeważnie własne kompozycje. Dorobek twórczy wydawał także za granicą m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie. Do dzisiaj jego utwory urzekają swoim wdziękiem, oraz elegancją i urzekającą melodyką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Zarządzał jednocześnie majątkiem i urządzał park romantyczny ks. Marii Wirtemberskiej. W takim oto klimacie mogły powstawać dzieła, które trochę w zapomnieniu ale przetrwały pokolenia, ciesząc się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszym świecie muzycznym. Franciszek Lessel zapoczątkował nowy nurt muzyczny, który być może stał się inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów tamtej epoki. Franciszek Lessel zmarł w wieku 58 lat w Piotrkowie Trybunalski. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce k/Warki.

ulotka-lessel-2-strona-1-zm ulotka-lessel-2-strona-2-zm

Udostępnij:
← Warzywne stworki w Michałowie Trzy kolory: złoty, srebrny, brązowy dla Aleksandry Cieplak na Grand Prix Polski w Poznaniu →

Dodaj komentarz