Zakończenie roku akademickiego wareckiego UTW

Zakończenie roku akademickiego wareckiego UTW

27 czerwca warecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach ostatniego semestralnego wykładu wyjechał na wycieczkę szlakiem Jana Kochanowskiego. Grupa studentów odwiedziła Sycynę, Zwoleń i Czarnolas. W wycieczce wzięło udział 20 osób. Naszym przewodnikiem był Dyrektor CeSiR Marian Górski, który pochodzi ze Zwolenia i dobrze zna tamtejsze tereny. Oprowadzał nas po znajomych dla siebie miejscach i podzielił swoją wiedzą.

Pierwszym punktem wycieczki była Sycyna – miejsce narodzin wybitnego poety okresu Renesansu. Zwiedziliśmy tam piękny park i zapoznaliśmy się z zarysem graficznym dawniejszego dworu. Następnie pojechaliśmy trochę dalej, by wśród rozkołysanych zbóż zobaczyć zabytkowy obelisk. Następnym punktem na szlaku był Zwoleń. To tu w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest wyjątkowe miejsce – kaplica Kochanowskich zwana też kaplicą Św. Franciszka. Na jej ścianach umieszczono epitafia: samego Jana z Czarnolasu, rodziców poety oraz twórcy kaplicy. Zabytek ma nieocenioną wartość – płaskorzeźba na tablicy jest jedynym znanym nam wizerunkiem Jana Kochanowskiego powstałym w jego epoce. Pod posadzką znajduje się krypta z marmurowym sarkofagiem Jana i jego rodziny. Dalsze kroki zostały skierowane do Muzeum Regionalnego, gdzie główny dział poświęcono Janowi Kochanowskiemu oraz cennym pamiątkom ze zwoleńskiej fary.

Postać Jana Kochanowskiego kojarzy nam się jednak najbardziej z nazwą Czarnolas. I tam następnie udaliśmy się, aby pogłębić naszą wiedzę o wielkim humaniście wyprzedzającym czasy w których tworzył. W rozległym parku pośród pól w Muzeum poświęconemu Mistrzowi Janowi Kochanowskiemu, który wprowadził polską literaturę do literatury europejskiej – zatrzymaliśmy się na chwilę, aby poczuć klimat tamtych czasów… Zwiedzając muzeum obejrzeliśmy eksponaty obrazujące koleje życia poety, jego twórczość i unikatowe dzieła. Zaczytywaliśmy się w znane nam z czasów młodzieńczych fraszki:

„Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,

Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”

czy „Gościu, siądź pod mym liściem…”

Spacer po czarnoleskim parku z obowiązkowym przystankiem tam, gdzie rosła słynna lipa zakończył naszą wizytę u gościnnego poety.

W drodze powrotnej czekała nas jeszcze ważna uroczystość – wręczenie dyplomów ukończenia roku akademickiego 2016/2017 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Każdy otrzymał z rąk Dyrektora CeSiR Mariana Górskiego i koordynatorki Grażyny Jagiełło cenzurkę na następny semestr. Na zakończenie jeszcze degustacja przygotowanych przez studentów pyszności i pełni wrażeń, i bogatsi o nową wiedzę wracaliśmy do Warki.
A już od września zaczynamy dalszą pilną naukę!

UTW Warka

Udostępnij:
← Aktywny lipiec wareckich rekonstruktorów Jabłkowe Laboratorium →

Dodaj komentarz