Spotkanie z prezesem Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku

Spotkanie z prezesem Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku

Z okazji obchodów Roku Tadeusza Kościuszki dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na spotkanie z Markiem Skulimowskim – prezesem Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Spotkanie odbędzie się 17 października 2017r. o godz. 17.00 w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego.

 

Wstęp wolny

 

Marek Skulimowski – Prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku od 2016 r., doświadczony dyplomata, biznesman i filantrop. Wcześniej pracował jako zastępca konsula generalnego RP w Nowym Jorku, pełnił funkcję doradcy w Ambasadzie Polskiej w Izraelu w Tel Avivie. Zanim został prezesem Fundacji,  przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora operacyjnego firmy INGLOT Cosmetics w USA.

Poza działalnością charytatywną, opartą na zbieraniu funduszy dla dzieci w potrzebie, czy pomoc dla polskich szkół w Nowym Jorku, Skulimowski z sukcesem przewodził programowi odzyskania polskiej sztuki rozgrabionej w czasie II Wojny Światowej przez Niemców.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski odpowiada m.in. za gromadzenie środków na jej działalność, w tym flagowy program wspierania studentów i naukowców. Co roku fundacja przeznacza do 1 mln dolarów na stypendia dla polskich i amerykańskich studentów oraz wymianę naukową między dwoma krajami. Stypendystami fundacji było wiele znanych postaci, m.in.: Leszek Balcerowicz, Norman Davies, amerykański generał polskiego pochodzenia Edward Rowny, a także znani naukowcy, artyści i pisarze, jak Magdalena Abakanowicz, Karol Estreicher, Andrew Nagorski czy Wiktor Osiatyński.

W związku z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, Fundacja Kościuszkowska przypomina postać Wielkiego Polaka i swojego Patrona. Marek Skulimowski mówi: „Oddajemy hołd Kościuszce, ale poprzez wykłady, pokazy filmowe i prezentacje, będziemy również wspominać zasłużonych bohaterów takich jak Piłsudski, Sobieski, Pułaski, Karski, Pilecki, Anders, Maczek i inni – walczący o wolność Polski. Członkowie naszej organizacji są z nich dumni, dlatego chcemy rozsławić te nazwiska na całym świecie.”

Fundacja Kościuszkowska – amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 w Nowym Jorku; udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA, kieruje wymianą naukową, prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej (wystawy, odczyty, konkursy); zainicjowała edycję słownika The Kościuszko Foundation Dictionary English-Polish, Polish-English.

Udostępnij:
← Skrzynka Kontaktowa – do zobaczenia za rok! Święto Warki Babskim Okiem →

Dodaj komentarz