Wrociszewskie dzieci dbają o swoje środowisko – zbiórka surowców wtórnych

Wrociszewskie dzieci dbają o swoje środowisko – zbiórka surowców wtórnych

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przystąpiła po raz kolejny do  XV edycji konkursu zbiórki surowców wtórnych organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Celem konkursu była nie tylko zbiórka surowców wtórnych, czyli makulatury i butelek PET, ale głównie edukacja młodych ludzi w kierunku dbałości o niezanieczyszczanie środowiska  i wykorzystywania tych surowców w procesie recyklingu. Zbiórka makulatury to również ochrona naszych lasów, które są płucami świata, dając nam w procesie fotosyntezy tlen. W tym roku poszerzyliśmy akcję o zbieranie baterii, które ze względu na szkodliwość substancji takich jak kadm, rtęć i ołów są rakotwórcze. Niejeden „paluszek” rozlany w naturalnym środowisku  może zatruć kilka metrów sześciennych ziemi, wody gruntowe i przyczynić się do choroby nowotworowej.

Pomysłodawczynią wzięcia przez szkołę udziału w tym konkursie była dyrektor szkoły Małgorzata Gowin, a odpowiedzialną za jego przeprowadzenie Mariola Bienias.

Informacje o zbiórce, która rozpoczęła się już w grudniu, trafiły do sołtysów okolicznych wsi, uczniów wrociszewskiej szkoły oraz do proboszcza ks. Adama Ostrowskiego, który jest wielkim orędownikiem takich akcji i zawsze aktywnie włącza się w ich propagowanie.

I znów społeczność bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów tego konkursu. Początkowo wydawało się, że w tym roku nie uda się uzbierać tak dużych ilości jak rok wcześniej. Zaprzyjaźnieni pracownicy wareckiego ZUK-u pierwszego dnia zabrali 2 wielkie kontenery. Gdy przyjechali następnego dnia aby zabrać „resztki” okazało się, że surowców jest prawie tyle samo. Były to wręcz  zadziwiające ilości butelek i nakrętek oraz makulatury. Szkoła zebrała 3370 kg makulatury i 1160 kg butelek PET. Baterie w ilości około 90 kg również zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi. Ilości te są dużo większe niż w zeszłym roku, a to oznacza, że nasze środowisko o tyle kilogramów będzie mniej zanieczyszczone.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez Urząd Marszałkowski pod koniec czerwca i wtedy zostaną przyznane nagrody. W szkole natomiast już wybrano zwycięzców. Klasa VIII, która zebrała najwięcej surowców, dostała dyplom i wielką skrzynię zdrowych owoców do wspólnego spożywania. W każdej klasie został wybrany uczeń, który zebrał najwięcej surowców i tak licząc od najmłodszych byli to: Róża Jaskuła, Natalia Sobczyk, Maja Lenarczyk, Julia Lenarczyk, Karina i Bartek Tkaczyk, Weronika Szczepaniak, Zofia Janczewska, Natalia Kozłowska, Maria Smodrzak i Angelika Piliszek. Uczniowie ci dostali piękne, kolorowe bidony na wodę.

W tym miejscu dyrektor szkoły bardzo dziękuje wrociszewskiej społeczności za tak wspaniały odzew.

Bardzo dziękujemy również prezesowi ZUK-u Romanowi Korczakowi i pracownikom tej instytucji za pomoc w organizacji konkursu.

PSP Wrociszew

 

Udostępnij:
← Jest kwietniowy Kurier Warecki! Piłkarska szatnia na miarę ekstraklasy →

Dodaj komentarz