Więcej
    Strona głównaInstytucjeCeSiRNiezwykła Zimowa Odmiana Wareckiego Rynku!

    Niezwykła Zimowa Odmiana Wareckiego Rynku!

    Jabłkowa magia świąt zawitała na warecki rynek już po raz czwarty. Jednak po raz pierwszy było to  wydarzenie dwudniowe. Na uczestników „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku – Jabłkowego Weekendu w Warce” czekało w dniach 14-15 grudnia wiele atrakcji.

    Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy

    Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy stał się warecką tradycją. Organizacje i instytucje z Gminy Warka jak co roku przygotowały dekoracje, które zaskakiwały oryginalnością i pomysłowością. Każdy uczestnik, który dokonał zakupu ozdoby przyczynił się do wsparcia danej organizacji. Podczas tegorocznego kiermaszu mogliśmy zakupić rzeczy wykonane przez czternaście podmiotów:  Stowarzyszenie Made in Bończa, Stowarzyszenie ANIMATOR, Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Stowarzyszeniu TĘCZA, Szczep 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Parafię pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Warce, Szkołę Podstawową nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Szkolne Koło Wolontariatu działające przy SP 1 w Warce, Publiczną Szkołę Podstawową w Michałowie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 w Nowej Wsi, Zespół Szkół Specjalnych w Nowej Wsi (filia szkoły z Grójca) oraz Zespół Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce.

    Święty Mikołaj w Warce

    Wiadomo, przedświąteczny czas dla Świętego Mikołaja to istne szaleństwo. Ostatnie zakupy prezentów czy czytanie spóźnionych listów… Mikołaj został zaproszony do Warki na ten piękny przedświąteczny weekend. Na szczęście udało mu się poświęcić jeden dzień na to, aby w pięknych saniach pozować do zdjęć z dziećmi. Niestety, renifery muszą oszczędzać siły dlatego sanie prowadził dostojny i świątecznie przystrojony Hetman Stefan Czarniecki.

    Choinki, Światełka i Dekoracje

    Warecki rynek w ten szczególny grudniowy weekend rozjaśniał mnóstwem świątecznych światełek. Ogromna choinka, rozświetlone drzewka wokół rynku oraz w tym roku po raz pierwszy cała sceneria Zimowej Odmiany udekorowana świetlnymi girlandami.

    W tym roku już po raz czwarty odbyła się świąteczna przemiana drzewek, które zostały udekorowane przez dziesięć podmiotów: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce, Stowarzyszenie Made In Bończa, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą, Organizację Producentów Owoców „Twój Owoc”, Przedszkole Samorządowe w Warce, Szkołę Podstawową nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Publiczną Szkołę Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach, Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Publiczną Szkołę Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie oraz Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce. Świąteczne drzewka będzie można podziwiać do końca stycznia.

    Po raz kolejny przy okazji „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku” Burmistrz Warki Dariusz Gizka wspólnie z mieszkańcami w niedziele o godz. 16:00 zapalił gwiazdę oraz światełka na miejskiej choince . W tym roku zapalenie wypadło niezwykle efektownie gdyż zrobiły to lecące ze sceny rakiety a dodatkowe fajerwerki dopełniły efektu. Burmistrz korzystając z okazji spotkania z mieszkańcami złożył wszystkim najlepsze życzenia świąteczne.

    Świąteczna Gospoda

    Po raz pierwszy w Warce można było odwiedzić Świąteczną Gospodę (w sobotę) w której każdy mógł spróbować tradycyjnych świątecznych potraw wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na stoiskach można było kupić domowe pierogi, uszka, pierniki oraz wiele innych smakołyków, których smakiem mogliśmy się cieszyć również w domu. W pierwszej edycji tego wydarzenia brały udział następujące Koła: KGW Bończa, KGW „Na obcasach” z Lewiczyna, KGW Dębnowolanki oraz KGW „Zgrane Panie” z Olszewa. Po obejrzeniu wszystkich stoisk i zasmakowaniu potraw każdy uczestnik imprezy mógł zagłosować na „Najlepsze Koło Gospody”, którym okazało się Koło Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” z Lewiczyna. Zwyciężczynie otrzymały nagrodę główną w wysokości 1000zł ufundowaną przez Starostę Grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka, którą w jego imieniu wręczył Członek Zarządu Powiatu Andrzej Zaręba. Miłą niespodzianką był fakt, że organizatorzy dla wszystkich uczestników konkursu przygotowali nagrody – pozostałe KGW otrzymały nagrody w wysokości 200 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Sady Grójeckie (Jabłka Grójeckie).

    Świąteczny Kiermasz Rękodzieła

    W sobotę oprócz świątecznych przysmaków można było zakupić ozdoby świąteczne wykonane przez lokalnych rękodzielników. Osiem stoisk, które były obecne na sobotnim wydarzeniu miały w swojej sprzedaży: pomysłowe ozdoby choinkowe, stroiki na stół, świąteczne wieńce na drzwi, obrazy, biżuterię, ręcznie wykonywane maskotki i wiele innych cudownych przedmiotów, które mogłyby posłużyć jako prezent. Każde stoisko zadbało o świąteczny wystrój, co dodatkowo wpływało na magiczny klimat wareckiego Rynku.

    Podwójne ognisko na rynku

    Mimo dodatniej temperatury przyjemnie było ogrzać się przy ognisku. W tym roku poza pieczeniem jabłek, które dostarczyła Organizacja Producentów Owoców „Twój Owoc” z Wichradza można było skosztować podgrzewanego na ogniu napoju „Jabłkowe Chmielone” w specjalnej zimowej wersji o który zadbało Stowarzyszenie Sady Grójeckie. Było pysznie i jabłkowo. Dla dorosłych był również rozgrzewający grzaniec prosto z kuchni polowej „Rosomaka”.

    Królowa Szarlotki 2019

    Królowa szarlotki została wybrana po raz czwarty! W tym roku modyfikacji uległ regulamin konkursu, już nie tylko szarlotki mogły wziąć udział w konkursie ale każde ciasto, którego głównym składnikiem było jabłko. Jury w składzie: Danuta Kwiatkowska (Torcianka), Elżbieta Dworzyńska (Willa Czarnieckiego), Magdalena Wrotek- Figarska (Jabłka Grójeckie) miało niełatwe zadanie spośród 8 zgłoszonych ciast wybrać to jedno – zwycięskie. Królową Szarlotki 2019 została Aneta Prusińska, drugie miejsce zajęła Krystyna Pączek, zaś trzecie Stanisława Wojciechowska. Gratulujemy i życzymy smacznego wszystkim, którzy pokuszą się o przygotowanie zwycięskiego ciasta wg przepisu zamieszczonego poniżej.

    Szarlotka według Królowej Szarlotki 2019

    Składniki na ciasto:

    • 285 g mąki (przesiać)
    • 350 g cukru
    • 195 ml wody
    • 200 ml oleju
    • szczypta soli
    • 8-9 żółtek
    • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    • 1 łyżeczka CREMOR TARTARE
    • 8 jabłek
    • ½ opakowania galaretki agrestowej
    • 250 g serka mascarpone

    Przygotowanie ciasta:

    Biszkopt: Białka ubić dodając szczyptę soli oraz 1 łyżeczkę Cremor Tartar. Osobno utrzeć 6-7 żółtek z 300 g cukru, następnie dodawać po kolei 195 ml wody, 200 ml oleju, łyżeczkę proszku do pieczenia oraz 285 g przesianej mąki. Ubite białka delikatnie połączyć z powstałą masą, wymieszać łyżką do połączenia składników. Ciasto piec 50 min w 1600C, a następnie 15 min w 1750C. Biszkopt suszyć „do góry nogami” do całkowitego ostygnięcia.

    Nadzienie jabłkowe: 8 jabłek utrzeć, poddusić na patelni, następnie dodać pół opakowania galaretki agrestowej. Wymieszać do połączenia składników.

    Krem: 250 g serka mascarpone połączyć z 2 żółtkami oraz 50 g cukru. Zmiksować wszystko.

    Środek biszkoptu wydrążyć, pozostawić boki oraz dno. Na wydrążony biszkopt nałożyć krem, następnie jabłka. Na wierzch pokruszyć pozostałą część biszkoptu.

    Smacznego!

    Najpiękniejsza Ozdoba Choinkowa

    W tym roku po raz pierwszy „Dworek na Długiej” zorganizował konkurs na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową. Do konkursu zgłoszonych zostało niemalże 300 ozdób. 6 grudnia komisja obradująca w składzie: Agnieszka Lisiewska, Grażyna Jagiełło, Małgorzata Dąbrowska oraz Sławomir Ragan wybrała najpiękniejsze ozdoby (wyniki – kliknij tutaj). Wybór nie był łatwy, dlatego w każdej kategorii przyznano wiele wyróżnień. Wszystkie ozdoby można było obejrzeć podczas Zimowej Odmiany… obejrzeć i zagłosować na te najpiękniejsze. Nagrodę Publiczności zdobyła uczennica wareckiej „Dwójki”  – Lena Cendrowicz.

    Świąteczne kolędowanie

    Nieodłącznym elementem „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku” jest wspólne kolędowanie. Na scenie Zimowej Odmiany jako pierwsi zaprezentowali się uczestnicy sekcji wokalnej prowadzonej w Dworku na Długiej przez Katarzynę Ambroży, następnie wystąpili laureaci konkursu wokalnego „mini Warka Music Show” . Po najmłodszych przyszedł czas na kolędowanie w wydaniu seniorów z wareckiego Klubu Złotego Wieku. Po kolędowych występach, na scenie pojawiła się młodzież z TAU prezentując taniec z flagami. Na zakończenie Zimowej Odmiany wystąpiła Miejska Orkiestra Moderato, która w świątecznym koncercie zagrała najpiękniejsze kolędy i zagraniczne piosenki świąteczne.

    DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OBECNOŚĆ!

    Organizatorzy:

    • Samorząd Gminy Warka
    • Starostwo Powiatowe w Grójcu
    • Gminna Instytucja Kultury Dworek na Długiej
    • Stowarzyszenie Sady Grójeckie
    • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

    Partnerzy:

    • Zakład Usług Komunalnych w Warce sp. z o.o.
    • Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
    • Partnerstwo Jabłkowej Warki
    • Organizacja Producentów Owoców „Twój Owoc”
    • Biuro Ochrony Rosomak

    Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Rafała Donicy.

    Poniżej zdjęcia z pierwszego dnia. Autor: Dworek na Długiej

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE