W małej wiejskiej szkole w Ostrołęce… wielcy Nobliści

W małej wiejskiej szkole w Ostrołęce… wielcy Nobliści

Zjazd Polskich Noblistów z udziałem Gościa Honorowego – Matki Teresy z Kalkuty w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce.

To nie fantasmagorie!  Trudno w to uwierzyć, ale dnia 5 lutego 2020 r. do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce przybyli zacni Goście. Społeczność szkolna oniemiała z wrażenia…

W drzwiach placówki pojawił się prezydent Lech Wałęsa – jak zwykle w dobrej kondycji, kręcąc zawadiacko wąsem.

Tuż za wspomnianym prezydentem – jak żywy – stanął przed nami pisarz Władysław Stanisław Reymont. Jego nietuzinkowe okulary chciały przymierzać wszystkie dzieci, by choć na chwilę wcielić się w rolę uznanego literata. Jakież było zdziwienie Władysława Reymonta, gdy spostrzegł, że „chłopi”, których pamiętał ze współczesnych Mu czasów, witają Go, nie dzierżąc w dłoni atrybutów takich jak: cepy, kosy, widły… Współczesna wieś przeszła prawdziwe przemiany – Jagny nie zostają już wywożone za swe poglądy poza granice wsi. Może po wizycie w naszej szkole Reymont napisze nowe wydanie „Chłopów”  –  a my staniemy się przyczynkiem do kolejnej Nagrody Nobla.

Płeć żeńską reprezentowały Noblistki: Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Owe niesamowite Polki – mimo, że różniło Je tak wiele – natychmiast znalazły nić porozumienia. Zgodnie przekazywały naszym uczniom prawdy i wartości takie jak:

– potęga intelektu, wiedzy,

– wiara w sukces,

– determinacja w dążeniu do celu,

– geniusz indywidualizmu,

– przekraczanie barier i granic, które dotąd nie śniły się śmiertelnikom,

– motywacja do patrzenia dalej, wzlatywania wyżej niż przeciętność…,

– nieustające poszukiwanie, dociekanie, odkrywanie…,

– solidarność i siła kobiet.

Niespodziewanie przybyła do nas z daleka zasłużona, ale wciąż niezwykle pokorna i niosąca pokój Matka Teresa z Kalkuty. Była ciekawa naszej polskości i chciała z niej zaczerpnąć jeszcze więcej wiary i nadziei. Cel główny wizyty to jednak zwiedzenie Sali Pamięci Uduchowionego ks. Pawła Heintscha (Patrona Duchowego PSP w Ostrołęce). Matka Teresa w natchnieniu czytała poezję wspomnianego Wielkiego Człowieka – jednego z największych twórców naszej Małej Ojczyzny. Ów Gość Specjalny (Honorowy) zgodził się z opinią znanych literatów, iż ks. Paweł Heintsch zasługuje na miano twórcy o randze Norwida. To niezwykłe, że Wizyta Matki Teresy z Kalkuty i Zjazd Polskich Noblistów zbiegły się z rocznicą śmierci ks. Pawła Heintscha…

Wszyscy Nobliści czuli się w naszej szkole jak w gościnnym polskim domu. Zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, by za rok przybyć w większym gronie. Cała społeczność szkolna była zaabsorbowana tą niezwykłą wizytą zacnych Gości, bo przecież to ekscytujące doznanie stanąć twarzą w twarz z Lechem Wałęsą, Władysławem Reymontem, Marią Skłodowską- Curie,  Wisławą Szymborską, Olgą Tokarczuk i Matką Teresą z Kalkuty. Konferencja prasowa z wymienionymi postaciami przejdzie do historii naszej szkoły. Wśród różnorodnych pytań do Noblistów były te przewidywalne, klasyczne, ale też niezwykle oryginalne, które na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników tego niezwykłego wydarzenia.

PSP w Ostrołęce

Udostępnij:
← Zimowe pływanie „Wareckich Morsów” w jeziorze Wareckie Morsy z wizytą "U Krokodyla" →

Dodaj komentarz