Więcej
  Strona głównaBlogiBohater powrócił do Warki

  Bohater powrócił do Warki

  W środę 25 października warcki Rynek imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego przywitał w gorącej atmosferze organizacyjnej niebagatelnego gościa. Owy przybysz to patron placu, który zawitał i zostanie na nim na dłużej. Póki co monument okryty jest płachtą tajemnicy – dosłownie oraz w przenośni – oczekując na uroczyste powitanie, przedstawienie mieszkańcom i ich akceptację.

  Pomnik Czarnieckiego siedzącego na rumaku stanął w centralnym punkcie wareckiego rynku, gdzie będzie miał baczne oko na mieszkańców i sprawy Warki. Przygoda z zawitaniem bohatera do miasta – pod którym stoczył walkę z wojskami króla Szwecji w 1656 roku– rozpoczęła się pod koniec czerwca w wareckim Ratuszu.  Wówczas Radni Miasta i Gminy Warka podjęli decyzję o „sprowadzeniu” Hetmana do miejsca jednej z jego największych bitew. Później były projekty, koncepcje, zbiórka pieniędzy, aż wreszcie długi czas oczekiwania na przybycie monumentu.

   

  Dzisiaj pomnik rozpoczyna swoją przygodę z Warką. Jest ona podobna do perypetii osoby wprowadzającej się do nowego miejsca. Miejsca, w którym jedni przyjmą ją z otwartymi ramionami, inni zaś potraktują jako obcego i niepotrzebnego. Nie ujmując historycznych zasług Hetmanowi, jego wizerunek może borykać się z podobnymi problemami. Dlatego warto przeanalizować pytanie: Czym dla Warczan jest pomnik Stefana Czarnieckiego?

  Historycy mawiają, że historia zawsze ma pierwszeństwo, dlatego zacznijmy od strony tejże nauki. Dzieje Czarnieckiego to piękny przykład geniuszu dowódcy i miłości do ojczyzny,  a także niebywałej  ofiarności, która została doceniona przez przyszłe pokolenia i zasłużyła na godne wspominanie. Właśnie, wspominanie. To nic innego jak nauka i świadomość faktu historycznego. A  spoglądając na temat z perspektywy historii, pomnik Czarnieckiego jest kolejnym obowiązkiem nauczenia się lub minimalnego poznania życiorysu i poczynań człowieka, którego pomnik stanął właśnie w mieście. W końcu dzieje człowieka związanego z Warką znać trzeba. Historycy i miłośnicy tej nauki skwitują to krótko: I bardzo dobrze.

  Druga strona tego pomnika – a raczej medalu – odnosi się do kwestii turystyki i promocji miasta. Przecież pomnik Stefana Czarnieckiego to kolejny symbol Warki, który stanie się jej wizytówką i symbolem dla turystów.  To pewnego rodzaju magnes przyciągający, nie tylko, zwiedzających oraz  świetna rekomendacja Warki, jako miasta posiadającego bogatą  indywidualną historię. Przyjaznego i atrakcyjnego dla przybywających gości.

  Paradoksem jest fakt, że czarne scenariusze nigdy nie spotykają się z akceptacją zainteresowanych, ale lubią się ziszczać. Oczywiście nie życzymy tego posturze Czarnieckiego ale spoglądając na sytuację różnych pomników w Polsce należy o takowej przestrodze wspomnieć.  Delikatnie rzecz ujmując, niektóre z pomników w różnych miastach Polski spotkały się z erozją szacunku i pamięci historycznej objawiającej się w formie okupowania tego miejsca przez różne grupy społeczne, które jednocześnie spożywają płynne produkty spożywcze i pokazują nowatorską przyjaźń i integrację z historią i kulturą. Z pewnością każdy z bohaterów życzyłby sobie żeby jego osoba została doceniona i spotykała się z ciągłym zainteresowaniem współczesnych obserwatorów. Jednak chyba ta nowatorska forma – znana z niektórych miejsc- nie przypadłaby im do gustu…

  Hetman Czarniecki po 365 latach powrócił do Warki. I niezależnie od tego jak wyglądała będzie jego przygoda z miastem, to bohater ten jako postać zasługuje na szacunek i świadomość dziejową. Tym bardziej, że teraz strzeże wareckiego rynku.  Ale na szczęście Hetman nie jest straszny i na razie wygląda przyjaźnie. Czy to się zmieni? Pożyjemy, zobaczymy…

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE