Więcej
  Strona głównaInstytucjeZnowu czysto nad Pilicą

  Znowu czysto nad Pilicą

  W sobotę, 26 kwietnia, odbyło się drugie sprzątanie brzegów Pilicy. W tym roku hasłem akcji było: “Posprzątaj z nami brzegi Pilicy – posprzątaj z nami świat”.

  Uczestnicy spotkali się na Kempingu nad Pilicą o godzinie 11:00. Okazało się, że część z nich wzięła się do pracy wcześniej. Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego – koło Warka-Miasto już od godz. 7:00 penetrowali obszar rzeki poniżej Winiar i na zbiórce zameldowali się z workami pełnymi śmieci. Również kajakarze z klubu “Korek” oraz z wypożyczalni nadpilice.pl od rana porządkowali teren wokół swoich siedzib. Pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego “zameldowali”, że z okazji Dnia Ziemi, od kilku dni sprzątają z pomocą młodzieży szkolnej teren parku i przylegające do niego obszary.

  Policzyliśmy siły i okazało się, że pomimo padającego deszczu stanowiliśmy grupę ponad 30 osób. Oprócz wymienionych wcześniej, przybyła liczna, ponad 10-cio osobowa grupa pracowników Grupy Żywiec – Browaru w Warce, pracownicy Kempingu i kilka indywidualnych osób. Właściciel hurtowni napojów Warmex przyjechał małym samochodem ciężarowym. Swoje ciężarówki mieli też wędkarze i pracownicy Kempingu. Były również trzy samochody osobowe z przyczepami.

  Podzieliliśmy rejony, rozdaliśmy worki i rękawice, po czym drużyny ruszyły w teren. Wędkarze oczyścili obszar na przeciwległym brzegu, pomiędzy mostami. Sprzątnięte zostały tereny przyległe do działek na Ostrówku, koło Kempingu, Starej Przystani, pod mostem kolejowym i w okolicy Kirkutu. Podobnie jak w zeszłym roku, mobilna ekipa zrobiła porządek w Niemojewicach i Lechanicach.

  Pracowaliśmy w ciężkich warunkach. Deszcz nie przestawał padać. Przemakały kurtki, czapki i buty. Pomimo to wszyscy wytrwali na stanowiskach. Niestety lejący deszcz uniemożliwił wypłynięcie patroli kajakowych. Jednak kajakarze z klubu i wareckich wypożyczalni, a także z Estancii i KajakPATROL.pl z Białej Góry nie złożyli broni i obiecali, że gdy tylko poprawią się warunki pogodowe, teren od Bud Michałowskich do Warki zostanie oczyszczony.

  Po pracy czekał na wszystkich wspaniały, gorący bigos, kiełbasa i piwo. Dla najbardziej przemarzniętych złocisty trunek serwowano na gorąco, z cukrem i goździkami.

  A efekty? Pomimo, że według naszej oceny ilość “śmieci na metr przeliczeniowy” była mniejsza niż rok temu, działania objęły większy obszar i w rezultacie “urobku” było więcej. Napełniliśmy dwa podstawione przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. kontenery: 24 m3 w Warce i 7 m3 w Lechanicach. Jednak najważniejszym efektem jest wygląd naszej rzeki.

  Mirosław Bienias

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE