0.9 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeObowiązek rejestracji urządzeń chłodniczych

  Obowiązek rejestracji urządzeń chłodniczych

  W połowie stycznia rząd przyjął rozporządzenie do ustawy f-gazowej /z 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych/. Regulacja powołuje w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej i nakłada obowiązek zarejestrowania i założenia karty urządzeń i systemów przeciwpożarowych, które zawierają 3kg lub więcej substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych.

  Proces rejestracji należy przeprowadzić do 14 marca 2016 roku. Po tym terminie inspektorzy, którzy stwierdzą brak rejestracji urządzenia lub nieprawidłowości w prowadzonej ewidencji będą mogli nałożyć na operatora karę w wysokości od 600 do 3 tys. zł. W myśl ustawy operatorem jest właściciel urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej czy też osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie lub system ochrony przeciwpożarowej się znajduje – zależnie od wpływu na środowisko, dotychczasowej działalności podmiotu, który popełnił naruszenie, oraz jego skutków. Od momentu zarejestrowania urządzenia w systemie, naprawy i serwisowanie muszą być dokonywane jedynie przez certyfikowanego serwisanta. Wszelkie dokonane naprawy oraz kontrole muszą zostać odnotowane w Karcie Urządzenia.

  Większość urządzeń stosowanych w chłodnictwie sadowniczym, czyli agregaty chłodnicze spełnia wymogi ustawy. Ustawodawca nie był zainteresowany procesem technologicznym, ani przeznaczeniem ale ilością substancji kontrolowanej. W praktyce już w układach obsługujących komory o kubaturze 200 m3, znajduje się minimalna ilość substancji określona w ustawie, a co za tym idzie ustawowy obowiązek rejestracji urządzeń zostaje nałożony na wszystkich sadowników, w których gospodarstwach są zainstalowane agregaty chłodnicze.

  Każdy operator systemu chłodniczego, czyli w naszych warunkach każdy właściciel obiektów chłodniczych musi zarejestrować swoje urządzenia w systemie. Wiąże się to z rejestracją użytkownika w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, a następnie założeniem Karty Urządzeń. Rejestr funkcjonuje tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej, a  założenie konta w CRO oraz Kart Urządzeń są bezpłatne. Zakładając kartę urządzenia należy pamiętać, że karta jest zakładana dla jednego urządzenia, a nie układu, co w praktyce należy rozumieć jako pojedynczy obieg czynnika chłodniczego.

  Procedura pozwoli na stworzenie bazy danych urządzeń chłodniczych. Ewidencja urządzeń nie była oczywiście motorem działań ustawodawcy. Regulacja nakłada na operatora nowe obowiązki, z których najważniejszym jest przestrzeganie harmonogramu kontroli szczelności urządzenia. Przy typowych obciążeniach układów, konieczne będą dwa przeglądy instalacji w roku. Jak nietrudno się domyślić operacje te będzie mogła przeprowadzać jedynie wyspecjalizowana firma posiadająca odpowiedni certyfikat. Każda czynność serwisowa, naprawa i przegląd będzie musiała zostać odnotowana w Karcie Urządzenia.

  Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej znajdująsię  stronie Instytutu Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego w Warszawie pod adresem

  http://www.ichp.pl/CRO.

   

  2

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE