Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Michałowie

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Michałowie

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w klasie III w Szkole Podstawowej w Michałowie odbyły się 3-godzinne zajęcia edukacyjne. Zajęcia prowadziła wychowawczyni mgr Elżbieta Chojnacka.

Dzień rozpoczął się od wysłuchania listu Rzecznika Praw Dziecka i ułożenia hasła przewodniego zajęć. Kolejnym elementem zajęć było wyjaśnianie pojęć: prawo, dziecko, obowiązek – uczniowie podawali skojarzenia, zapisywali je na karteczkach i przypinali do tablicy w tzw. promyczkowym uszeregowaniu. Po wyjaśnieniu pojęć uczniowie poznali postać Janusza Korczaka oraz dowiedzieli się, co  i kto gwarantuje ich prawa.

Wprowadzeniem do kolejnej części zajęć była prezentacja multimedialna pt.: „Prawa Dziecka”. Dotyczyła ona nie tylko praw, ale i obowiązków dziecka i ucznia. Prowokowała również do dyskusji na temat: „Gdzie i do kogo mogę zwrócić się o pomoc?” Po takim wprowadzeniu uczniowie wysłuchali listów dzieci z różnych krajów oraz dyskutowali o tym, jak można tym dzieciom pomóc, co można im poradzić.

Chwilą odpoczynku było odczytanie wierszowanych praw dziecka oraz wysłuchanie piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz”. Ostatnią częścią zajęć było wspólne wykonanie plakatu „Każde dziecko ma prawo do…”.

Na zakończenie uczniowie ocenili zajęcia w postaci „rundki bez przymusu”. Dla podkreślenia uroczystego dnia, ze szkoły wyszli z „Listami do rodziców” Janusza Korczaka, które mogą być momentem refleksji nad „trudnym kawałkiem chleba”, jakim jest wychowanie dziecka na dobrego i szczęśliwego człowieka.

Udostępnij:
← Finał biegowego Grand Prix Warki 2016 za nami Wspomnienie o Andrzeju Macieju Węgiełku →

Dodaj komentarz