14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeOpaleni i szczęśliwi wrócili z rejsu!

  Opaleni i szczęśliwi wrócili z rejsu!

  W dniach 7-13 sierpnia zwycięscy V edycji konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa Oblicza Pułaskiego” – Natalia Kościanek z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Wysockiego w Warce oraz Krystian Czubak z Zespołu Szkół w Sochaczewie – brali udział w rejsie jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej. Wraz z członkami załogi ORP „Gen. K. Pułaski” żeglowali po morzu oraz zwiedzali polskie porty. Byli. m.in. w Jastarni, Pucku, Helu, Górkach Zachodnich i Gdańsku.

  Uczestnicy wyprawy zdobywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną związaną z żeglowaniem, nawigacją, zasadami obowiązującymi podczas morskich wypraw. Ich opiekunowie nie mieli jednak żadnych obaw. W końcu laureaci konkursu „Dwa Oblicza Pułaskiego” nie raz udowodnili, że posiadają doskonałą sprawność, zręczność i inteligencję. Wypłynięcie w morze było na swój sposób kolejną próbą – sprawdzianem charakteru.

  Szczególnie wymagające okazały się ostatnie dni rejsu, ponieważ nie obyło się bez… sztormu. W nocy niebo przysłoniły ciemne chmury, nadeszła burza. Wiatr osiągał w porywach 100 km/h, może nawet więcej. Spienione fale uderzały o burtę. Dzielna załoga jachtu wytrwała całą noc stojąc na kotwicy.

  Wielu atrakcji finalistom dostarczył nie tylko sam rejs, ale również liczne imprezy, które odbywały się w tym samym czasie. Warto wspomnieć o pokazach lotniczych Gdynia AeroBaltic. Było to podniebne show, na które oprócz akrobacji składała się także pirotechniczna strona. Podczas pobytu w Gdańsku uczestnicy rejsu mieli przyjemność wziąć udział w Jarmarku św. Dominika. Impreza trwająca 3 tygodnie jest jedną z największych tego typu inicjatyw w Europie.

  W niedzielę 13 sierpnia szczęśliwi powrócili do domu. Jak sami mówią ten rejs był dla nich niezapomnianą przygodą oraz wspaniałą okazją by poznać marynarskie życie. Czy rosną nam młode wilki morskie?

  Pierwsza edycja konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa Oblicza Pułaskiego” odbyła się na przełomie 2006 i 2007 r. Od samego początku organizatorami wydarzenia są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i ORP „Gen. Kazimierz Pułaski”. W tym roku po raz pierwszy inicjatywa została skierowana do uczniów z całego Mazowsza. Warto wspomnieć, że z każdą edycją zainteresowanie konkursem jest coraz większe.

  Info. muzeum,

  mat. uczestników

  Sponsorzy konkursu

  Bank Spółdzielczy w Jasieńcu

  Trans-Med Dariusz Witkowski

  Apteka Tarczyńscy w Warce

  Twój Owoc Sp. z o.o. Wichradz

  DONIMET – Producent drzwi specjalistycznych

  Partnerzy konkursu

  Powiat Grójecki

  Miasto i Gmina Warka

  Centrum Sportu i Rekreacji w Warce

  Instytut Pamięci Narodowej

  Wydawnictwo Dolnośląskie

  PSP nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  Teatr Kamienica w Warszawie

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE