18.3 C
Warka
wtorek, 30 maja, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucje„Wrócimy lepsi z Warki, będziemy nowym ludem”. Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej...

  „Wrócimy lepsi z Warki, będziemy nowym ludem”. Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej

  Kard. Kazimierz Nycz 20 maja nałożył korony na słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. – Do tej koronacji szykowaliśmy się 400 lat – mówi ks. Grzegorz Krysztofik, kustosz koronowanego wizerunku. Obraz przybył do miasta wraz z franciszkanami cztery wieki temu.

  Poniżej prezentujemy artykuł z „Gościa Warszawskiego”, który wraz z galerią zdjęć i filmem z uroczystości znajduje się na stronie Archidiecezji Warszawskiej – kliknij tutaj. Zdjęcie – Wojciech Łaczyński

  – Korony ufundowali mieszkańcy miasta, a ich nałożenie wraz z odnowionymi i ozdobionymi szlachetnymi kamieniami sukienkami to wyraz żywego kultu maryjnego – podkreśla proboszcz.

  Wśród kilku tysięcy wiernych i czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej byli także samorządowcy, władze okolicznych gmin i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  – Te korony są naszym wotum, są w nim ślubne obrączki i nasza miłość. Ten diadem jest ślubem, że wrócimy z Warki lepsi, że będziemy nowym ludem. Ale dla Królowej to ciężar naszych próśb i win przeklętych. Królowo żebrzemy: daj nam uprzątnąć nasz dom, niech będzie biedny, ale czysty. Daj rządy dobrych i czystych ludzi – prosił w poetyckim kazaniu bp Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy z Łowicza.

  W Księdze Łask wareckiej świątyni cudów zapisano wiele. Ludzie dziękują Matce Bożej Szkaplerznej za ocalenie z wypadku, za lata trzeźwości, za poczęcie upragnionego dziecka. Proszą w tysiącach spraw: o dobrego męża, o dobre oceny, o uwolnienie z depresji, pomyślność w biznesie.

  Obraz olejny malowany na płótnie i naklejony na deskę z przeł. wieku XV/XVI ma blisko półtora metra wysokości. Kilkakrotnie podmalowywana warstwa malarska, przeszła kilka konserwacji, ostatnią w 2003 r. W XVII w. obraz otrzymał srebrną sukienkę. Matka Boża z Dzieciątkiem, siedząca na tronie wskazuje dłonią na Syna. Głowę trzyma prosto, patrzy wprost na wiernych. Chrystus w lewej dłoni trzyma kulę, prawą wznosi w geście błogosławieństwa. Ma twarz dojrzałego człowieka.

  W ostatnich miesiącach przeprowadzono renowację srebrnej sukienki obrazu, ufundowanej przez Pułaskich, odnowiono ołtarz, wymieniono oświetlenie w kościele, wyposażono go w zabytkowe stacje drogi krzyżowej. Osiem lat temu proboszcz poprosił parafian o zbiórkę biżuterii i złota z myślą o koronach Matki Bożej. Swoje dary złożyło ponad 200 osób, a 3,5 tys. podpisało się pod prośbą do metropolity warszawskiego o udekorowanie wizerunku. Proboszcz zaproponował też, by przygotowując się do uroczystości w Zesłanie Ducha Świętego całą parafię nawiedziła mała kopia wareckiego obrazu.

  Cudowny wizerunek zasłaniany jest obrazem przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem autorstwa wybitnego malarza Antona van Dycka, ucznia Rubensa. Skomponowane zostały również dwie intrady (krótkie utwory instrumentalne o charakterze fanfarowym) na odsłonięcie i zasłonięcie obrazu.

  „Gość Warszawski”

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE