12.1 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej

  Dojrzała Jabłkowa Warka

  We wrześniu zakończyła się II edycja projektu pt. Jabłkowa Warka. Finał skłania do podsumowania prawie 2 lat działań. To także okazja do poinformowania co jeszcze nas czeka w związku z pomysłem na promocję Warki jako serca Największego Sadu Europy. Efekty budzą wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych  partnerów projektu, których było ponad osiemdziesiąt. Szeroka współpraca dała piękne owoce i pokazała, że dzięki dobremu klimatowi można zdziałać naprawdę wiele. Przypominamy te działania dziś z perspektywy grupy inicjatywnej w 2018 roku tj. Małgorzaty Dąbrowskiej – prezeski Stowarzyszenia „made in Bończa”, Lidii Grzegorek – dyrektorki Szkoły Podstawowej w Konarach, Doroty Lenarczyk – sekretarz Stowarzyszenia W.A.R.K.A i Andrzeja Zaręby – dyrektora Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” oraz społecznego prezesa Stowarzyszenia W.A.R.K.A..

  Foto Rafał Donica

  Pierwszym działaniem Jabłkowej Warki była przedświąteczna impreza na wareckim rynku pod nazwą „Zimowa Odmiana”. W charakterze jarmarku przedświątecznego zgromadziła mieszkańców Warki wokół pachnących pieczonych jabłek, szarlotek, szopek, odświętnego rynku i wytworów świątecznego rękodzieła na kiermaszu. Zimowa Odmiata nie była pierwotnie zaplanowana w projekcie, a weszła już chyba na stałe do kalendarza miejskich imprez, bo w tym roku będzie organizowana po raz trzeci – tym razem w niedzielę 16 grudnia 2018r. – zachęca już dziś Andrzej Zaręba jeden z liderów Jabłkowej Warki.

  Foto Rafał Donica

  Szlak Jabłkowy powstał na początku 2017 roku, to ambitna inicjatywa stworzenie szlaku turystycznego, którego motywem przewodnim jest jabłko. 19 punktów – w tym browary, agroturystyki, restauracje, hotele, gospodarstwa, punkty oferujące warsztaty i wycieczki dla dzieci połączyły siły. Powstała – dzięki wsparciu miejskiego urzędu, strona internetowa promująca Szlak Jabłkowy, pojawiły się tablice i strzałki oznaczające Szlak, wydane zostały broszury i minipocztówki o Szlaku, zorganizowany został Weekend na Szlaku Jabłkowym pod patronatem Burmistrza i jarmarki śniadaniowe na wareckim rynku. Istotne, że powstanie Szlaku Jabłkowego nie było jednorazowym zrywem, ale inicjatywa ta się rozwija, dojrzewa i promuje coraz szerzej – mówi Małgorzata Dąbrowska, która jest inicjatorką miejsca na Szlaku Jabłkowym pod nazwą Szkółka Owocowa w Bończy. Natomiast zapraszanie turystów do Warki nie miałoby tak dużej wartości, gdyby nie to że oblicze miasta się zmienia. Zadbane skwery, uporządkowane ulice, nowe budynki – to wszystko sprawia, że turyści oceniają nasze miasto jako zadbane i przyjemnie spędzają w nim czas – dodaje Dąbrowska.

  Jabłko na Widelcu to kolejna inicjatywa mająca na celu promowanie Szlaku Jabłkowego. Pomysł dotyczył wykreowania i upowszechnienia autorskich dań, dla których jabłko stało się inspiracją. W sześciu miejscach na terenie gminy Warka, oznaczonych znakiem Jabłkowej Warki, można kupić dania i produkty w których jabłko jest bohaterem. To konkretna oferta dla turystów, którzy chętnie smakują lokalne dania.

  Skrzynka Kontaktowa – to odważna decyzja Burmistrza, który pozwolił by nietypowy mebel stanął w centrum Warki. Konstrukcja została zakupiona dzięki pozyskanym funduszom z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz lokalnym firmom. Natomiast opiekę techniczną objął Zakład Usług Komunalnych, który podjął się niełatwego zadania rozkładania i składania pawilonu. W Skrzynce Kontaktowej organizowanych jest przez Gminną Instytucję Kultury Dworek na Długiej szereg działań w ramach „Skrzynki z Kulturą”. Jest to przestrzeń, w której mieszkańcy mogą pokazać swoje talenty, gdzie było zorganizowanych szereg imprez animacyjno-kulturalnych – koncertów, spotkań, projekcji filmów, warsztatów dla dzieci czy potańcówek dla seniorów w sezonie letnim. Teren Skrzynki Kontaktowej z parasolami, zielenią i ławkami z palet to jednocześnie miejsce, gdzie każdy mieszkaniec może swobodnie zatrzymać się i odpocząć. Władzom miasta zależało w tym przedsięwzięciu, by mieszkańcy mieli miejsce przyjazne w centrum Warki, gdzie mogą swobodnie zatrzymać się i odpocząć, skorzystać w wolnym czasie z oferty kulturalnej.

  Scena, namioty i całe zaplecze techniczne nie byłoby do udźwignięcia gdyby nie pomoc miejskich instytucji.  Przykładem jest Zakład Usług Komunalnych który stał się Ambasadorem Jabłkowej Warki – bo bez pomocy tej firmy nie byłaby możliwa także organizacja m.in. Jarmarków Śniadaniowych, które w tym roku weszły do zwyczaju imprez promujących Szlak Jabłkowy i Warkę jako miejsce w centrum Największego Sadu Europy. Warecki ZUK to nie tylko rozkładanie i składanie namiotów, sceny, rozstawienie i złożenie Skrzynki Kontaktowej, przechowanie Skrzynki Kontaktowej, ale także codzienna praca przy np. dbaniu o utrzymanie zieleni w donicach które pojawiły się przy Skrzynce Kontaktowej.

  Jabłkowy Dzień Dziecka i Jabłkowe Lato – to wydarzenia organizowane w 2017 roku dla najmłodszych a koordynowane przez Gminną Instytucję Kultury. Tu również wiele działo się na rynku i w Skrzynce Kontaktowej. Przykładem była zabawa w zbieranie pieczątek za wykonanie sprawności jabłkowych w namiotach pod którymi ofertę dla dzieci przygotowały miejsca na Szlaku Jabłkowym – wspomina Lidia Grzegorek, która na Szlaku Jabłkowym wymyśliła mobilne Laboratorium Jabłkowe, w ramach którego dzieci podczas imprez poznają fizyczne i chemiczne właściwości jabłek. Możliwość pokazania się Szlaku podczas imprez na wareckim rynku to doskonała forma na pokazanie przyjezdnym z czego jesteśmy dumni i zachęta do odwiedzin trasy Szlaku Jabłkowego.

  Jabłkowe murale na przystankach – to pomysł by pokazywać przyjezdnym że jabłka wareckie to nasza duma. Gmina odnowiła przystanki, by następnie można było na nich pomalować jabłonki symbolizujące Jabłkową Warkę. Kolejne murale przy drogach są w planach, mamy nadzieję że takich symboli będzie się pojawiać w gminie Warka coraz więcej

  Na początku roku zorganizowano po raz pierwszy Walentynkowy Bal Jabłkowy. Było to przedsięwzięcie o charakterze dobroczynnym. Dzięki udostępnieniu Sali przez gminną instytucję – Centrum Sportu i Rekreacji można było dochód z balu przekazać na organizację wydarzeń dla dzieci i młodzieży na wareckim rynku w Skrzynce Kontaktowej. Współpraca z CeSiR daje dobre żniwo, bo kolejny bal już został zaplanowany i odbędzie się 16 lutego 2019r.

  Najważniejszą wartością Jabłkowej Warki jest dla mnie współpraca, dobra atmosfera która idzie z góry – podkreśla Dorota Lenarczyk. Myślę też tu o strategicznym partnerstwie lokalnego samorządu, którego wsparcie daje jednocześnie jasną zachętę dla innych podmiotów do wspólnego działania.  A wszystkich było ponad 80 partnerów – zarówno instytucji publicznych, firm, organizacji i osób prywatnych. Bo czym byłyby świetne idee bez możliwości ich realizacji. To wsparcie samorządu, zaangażowanie partnerów, przyjaźń wielu osób ze Szlaku Jabłkowego i zainteresowanie mieszkańców daje nam nieustającą energię i entuzjazm do realizacji kolejnych zwariowanych pomysłów  – podsumowuje koordynatorka projektu.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE