7.9 C
Warka
piątek, 7 października, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeHistoryczny sukces szkoły w Ostrołęce

  Historyczny sukces szkoły w Ostrołęce

  Po raz kolejny uczniowie PSP w Ostrołęce walczyli o statuetkę Hetmana Stefana Czarnieckiego w XII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,HETMANY”. Finał konkursu, w którym brali udział przedstawiciele szkół noszących imię Stefana Czarnieckiego w całej Polsce, odbył się w dniach 6-8 marca 2019r. w Warszawie.

  Tegoroczna, XII już edycja ,,HETMANÓW”, odbyła się w dwóch kategoriach: konkursie wiedzy i konkursie projektów. Celem zaciętej ogólnopolskiej rywalizacji było upowszechnianie znajomości historii życia i czynów Stefana Czarnieckiego, utrwalenie pamięci o hetmanie jako bohaterze narodowym oraz eksponowanie Jego patriotyzmu i zasług dla Ojczyzny. Ważną ideą konkursu było również inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do wytworzenia swoistej wspólnoty Czarniecczyków w Polsce i na świecie.

  Uczniowie PSP w Ostrołęce swój udział w ,,HETMANACH” rozpoczęli już w okresie jesienno-zimowym. Zdobytą wiedzę oraz wykonane projekty plastyczne oceniła w styczniu 2019r. komisja konkursowa. Do etapu centralnego zakwalifikowała ona w kategorii ,,Stefan Czarniecki – wiedza” 3 uczniów: Aleksandrę Markiewicz (kl.VII), Julię Rybarczyk (kl.VIII),    i Jakuba Szczepaniaka (kl.VIII). W kategorii „Stefan Czarniecki – projekt” największe uznanie komisji zdobyły prace uczennic z kl. VII: Natalii Cendrowicz – portret w metalowej ramie, Oliwii Dzendzeluk – praca ,,Pamięć o Czarnieckim nie boli” wykonana białymi pastelami na czarnym brystolu, Wiktorii Dzięcioł – karykatura hetmana, Julii Anyszkiewicz     – portret wypalony na desce.

  Uczniowie pod opieką wychowawcy kl.VII Marii Jaworskiej udali się do Warszawy, gdzie przez trzy dni uczestniczyli w dużym wydarzeniu historycznym na skalę kraju. Pierwszego dnia odbył się konkurs wiedzy polegający na napisaniu testu sprawdzającego stan wiedzy na temat Stefana Czarnieckiego. W następnych dniach przygotowano ciekawy program dla wszystkich uczestników konkursu, w którym zaplanowano zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Jedną z atrakcji było również wyjście do kina na „Chłopiec z burzy”- film o dużych walorach ekologiczno – wychowawczych. Trzeciego dnia odbyła się Gala Hetmańska, na której ogłoszono oficjalnie wyniki konkursu.

  Uczniowie PSP w Ostrołęce w kategorii ,,Stefan Czarniecki – wiedza” uplasowali się drużynowo na doskonałym II miejscu. W tej samej kategorii indywidualnie III miejsce zajął Jakub Szczepaniak. Indywidualnie sukces odniosła uczennica kl.VII Wiktoria Dzięcioł, która w kategorii  ,,Stefan Czarniecki – projekt” zdobyła I miejsce za wykonanie mistrzowskiej karykatury Wielkiego Hetmana. Triumf Wiktorii  przyniósł szkole nagrodę w postaci przechodniej statuetki Stefana Czarnieckiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe. Dyplom podziękowania otrzymała również, nauczycielka historii Joanna Szczepaniak, za przygotowanie uczniów do konkursu.

  Dobry przykład nagrodzonych finalistów wskrzesi z pewnością ducha walki u młodszych kolegów – już planują oni stanąć w przyszłym roku do historycznego boju o laur zwycięstwa. Zapowiadają, że statuetka pozostanie w ich szkole! Oby tak się stało. Publiczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce to prawdziwa kopalnia talentów historycznych, miejsce krzewienia postaw obywatelskich i rozwoju talentów artystycznych.

  Joanna Szczepaniak, Maria Jaworska, Krystyna Mulik

  Avatar photo
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE