Historyczny sukces szkoły w Ostrołęce

Historyczny sukces szkoły w Ostrołęce

Po raz kolejny uczniowie PSP w Ostrołęce walczyli o statuetkę Hetmana Stefana Czarnieckiego w XII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,HETMANY”. Finał konkursu, w którym brali udział przedstawiciele szkół noszących imię Stefana Czarnieckiego w całej Polsce, odbył się w dniach 6-8 marca 2019r. w Warszawie.

Tegoroczna, XII już edycja ,,HETMANÓW”, odbyła się w dwóch kategoriach: konkursie wiedzy i konkursie projektów. Celem zaciętej ogólnopolskiej rywalizacji było upowszechnianie znajomości historii życia i czynów Stefana Czarnieckiego, utrwalenie pamięci o hetmanie jako bohaterze narodowym oraz eksponowanie Jego patriotyzmu i zasług dla Ojczyzny. Ważną ideą konkursu było również inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do wytworzenia swoistej wspólnoty Czarniecczyków w Polsce i na świecie.

Uczniowie PSP w Ostrołęce swój udział w ,,HETMANACH” rozpoczęli już w okresie jesienno-zimowym. Zdobytą wiedzę oraz wykonane projekty plastyczne oceniła w styczniu 2019r. komisja konkursowa. Do etapu centralnego zakwalifikowała ona w kategorii ,,Stefan Czarniecki – wiedza” 3 uczniów: Aleksandrę Markiewicz (kl.VII), Julię Rybarczyk (kl.VIII),    i Jakuba Szczepaniaka (kl.VIII). W kategorii „Stefan Czarniecki – projekt” największe uznanie komisji zdobyły prace uczennic z kl. VII: Natalii Cendrowicz – portret w metalowej ramie, Oliwii Dzendzeluk – praca ,,Pamięć o Czarnieckim nie boli” wykonana białymi pastelami na czarnym brystolu, Wiktorii Dzięcioł – karykatura hetmana, Julii Anyszkiewicz     – portret wypalony na desce.

Uczniowie pod opieką wychowawcy kl.VII Marii Jaworskiej udali się do Warszawy, gdzie przez trzy dni uczestniczyli w dużym wydarzeniu historycznym na skalę kraju. Pierwszego dnia odbył się konkurs wiedzy polegający na napisaniu testu sprawdzającego stan wiedzy na temat Stefana Czarnieckiego. W następnych dniach przygotowano ciekawy program dla wszystkich uczestników konkursu, w którym zaplanowano zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Jedną z atrakcji było również wyjście do kina na „Chłopiec z burzy”- film o dużych walorach ekologiczno – wychowawczych. Trzeciego dnia odbyła się Gala Hetmańska, na której ogłoszono oficjalnie wyniki konkursu.

Uczniowie PSP w Ostrołęce w kategorii ,,Stefan Czarniecki – wiedza” uplasowali się drużynowo na doskonałym II miejscu. W tej samej kategorii indywidualnie III miejsce zajął Jakub Szczepaniak. Indywidualnie sukces odniosła uczennica kl.VII Wiktoria Dzięcioł, która w kategorii  ,,Stefan Czarniecki – projekt” zdobyła I miejsce za wykonanie mistrzowskiej karykatury Wielkiego Hetmana. Triumf Wiktorii  przyniósł szkole nagrodę w postaci przechodniej statuetki Stefana Czarnieckiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe. Dyplom podziękowania otrzymała również, nauczycielka historii Joanna Szczepaniak, za przygotowanie uczniów do konkursu.

Dobry przykład nagrodzonych finalistów wskrzesi z pewnością ducha walki u młodszych kolegów – już planują oni stanąć w przyszłym roku do historycznego boju o laur zwycięstwa. Zapowiadają, że statuetka pozostanie w ich szkole! Oby tak się stało. Publiczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce to prawdziwa kopalnia talentów historycznych, miejsce krzewienia postaw obywatelskich i rozwoju talentów artystycznych.

Joanna Szczepaniak, Maria Jaworska, Krystyna Mulik

Udostępnij:
← Klub Senior+ w Michalczewie aktywnie działa! W Michałowie podróżują z Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie →

Dodaj komentarz