Więcej
  Strona głównaWiadomościNiepewny los plantatorów truskawek

  Niepewny los plantatorów truskawek

  Sezon zbiorów truskawek zaczyna wkraczać w najgorętszy okres. Po pojawieniu się na rynku wczesnych odmian, które dojrzewały pod folią, na pobliskich bazarach jest już tłoczno od typowo sezonowego owocu.

  Pogoda, która w ostatnich czasach nie rozpieszczała plantatorów wywarła znaczący wpływ na cenę owocu jak i jego jakość. Długa zima, obfite opady deszczu oraz grad spowodowały, że dojrzały owoc jest nietrwały i nieodporny na warunki transportu. Rezultaty te bezpośrednio oddziałują na cenę truskawek. Za łubiankę owocu konsumenci na targach i bazarach w gminie Warka zapłacą około 11 złotych. Z kolei punkty skupu owoców, które w tym tygodniu rozpoczęły kupno truskawek za ich łubiankę zapłacą 3,70 zł. Jak na razie nie wiadomo kiedy rozpocznie się skupowanie truskawek eksportowych, czyli tych o znacznie wyższej jakości. Przedsiębiorcy szacują, że cena eksportowego owocu będzie wynosiła około 7 złotych a ich skupowanie powinno się rozpocząć w przeciągu tygodnia.
  Ceny truskawek nie napawają optymizmem plantatorów, także tych z gminy Warka. Serie burz z opadami gradu, które w ostatnich dniach nękają nasz region sprawiają straty w uprawach. Powodują one znaczne zmniejszenie ilości owocu zdatnego do sprzedaży a w efekcie tworzą straty w budżetach producentów owocu.

  Sytuację na lokalnym rynku ocenia jeden z plantatorów truskawek z gminy Warka:
  Nie dość, że pogoda utrudnia wyhodowanie truskawki nadającej się do spożycia, to jeszcze tradycyjnie przetwórcy dorzucają swoje trzy gorsze. W ubiegłym roku zarzekali się, że kupili zbyt małe ilości owoców, teraz kiedy zobaczyli jak wygląda sytuacja na rynku zaczynają mówić, że w ich magazynach zalegają tony truskawek. To tradycyjna manipulacja cenowa, która powoduje, że my plantatorzy będziemy sprzedali owoc za najniższą możliwą stawkę. Jeżeli nie nastąpi szybka zmiana pogody a ceny nie zaczną wzrastać nie wyobrażam sobie żeby nakłady wyłożone na produkcję truskawek się zwróciły. Nie mówiąc już o jakichkolwiek zyskach.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE