Od 1 lipca wchodzą w życie nowe zasady gospodarki odpadami. Od tego dnia odpowiedzialność za odbiór odpadów z gospodarstw domowych i przekazanie ich do dalszego zagospodarowania spoczywa na władzach gminy.
W Gminie Warka przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów wygrała gminna spółka Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. Ponieważ otrzymywałem wiele pytań na temat nowego systemu, postanowiłem zebrać najczęściej powtarzane i poprosić o odpowiedź „u źródła”.
W dniu 12 czerwca przesłałem na ręce prezesa ZUK, pana Romana Korczaka zestaw 14 pytań. Pytania te, wraz z odpowiedziami, przekazuję do państwa wiadomości. Chciałbym, aby potraktowane zostały jako wstęp do dalszej dyskusji o tym, czego oczekują mieszkańcy, jakie obawy i wątpliwości budzą nadchodzące zmiany. Uwagi można zamieszczać w komentarzach do tego artykułu lub kierować na mój adres e-mail; radny.bienias@gmail.com. Przekażę je właściwym instytucjom z prośbą o wyjaśnienia.
Chciałbym również poznać państwa opinie o tym, jak system działa w praktyce, po 1 lipca.
Wprowadzanie tak znaczących zmian może pociągnąć za sobą jakieś błędy. Ważne jest, abyśmy nie poprzestawali na narzekaniu, ale przekazywali swoje uwagi i sugestie, które ułatwią wprowadzenie poprawek.
Radny Rady Miejskiej
w Warce
Mirosław Bienias
Pytania i odpowiedzi dotyczące nowego systemu odbioru odpadów
- Czy od 1 lipca znikną obecne zbiorcze pojemniki na odpady – czy będzie okres przejściowy?
Finalnie zbiorcze pojemniki na odpady będą stosowane tylko do zbierania odpadów komunalnych ze zbiorowisk wielorodzinnych (wspólnoty, spółdzielnia mieszkaniowa, budynki komunalne, inna zabudowa wielorodzinna) – na pozostałych terenach będą stosowane tylko pojemniki z czarnymi workami do zbierania odpadów nie segregowanych oraz różnokolorowe worki do zbierania odpadów segregowanych (rozdział 3 aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka – załącznik nr 1 do uchwały nr XXXV/254/2013 Rady Miejskiej w Warce z dnia 22 marca 2013 roku).
Nie uda się tej operacji przeprowadzić w ciągu jednego dnia – planowane jest, że okres przejściowy będzie trwał ok. jednego miesiąca i będą podejmowane starania, aby go skrócić.
- Na ile frakcji będziemy segregować śmieci?
Wg aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §11 punkt 3 odpady selektywnie zbierane powinny być segregowane na następujące frakcje i pakowane do przeźroczystych worków o odpowiednich kolorach:
- niebieskie – papier, karton, tektura, opakowania wielomateriałowe (Tetra-pak);
- zielone – odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone;
- bezbarwne – szkło i opakowania ze szkła;
- czerwony – tworzywa sztuczne i metale nieżelazne.
Należy zwrócić uwagę, że segregowane opakowania po żywności powinny być czyste i odpowiednio przygotowane (§5 punkt 4 i 5 Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka) – nieprzestrzeganie tych wymagań może skutkować tym, że odpady przy odbiorze zostaną zaklasyfikowane jako niesegregowane, co przy dwukrotnym wystąpieniu będzie skutkowało zmianą opłaty przez Gminę na opłatę za odpady niesegregowane.
- Czy ZUK będzie dostarczał worki na odpady?
Wg warunków przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski w Warce dostarczanie worków na odpady leży po stronie firmy odbierającej odpady komunalne od mieszkańców i ta firma będzie dostarczała odpowiednią ilość worków dla każdej posesji tam , gdzie takie worki będą wymagane.
- Czy możliwe będzie wypożyczenie pojemników na odpady z ZUK?
Wg warunków przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski w Warce dostarczenie pojemników na odpady leży po stronie firmy odbierającej odpady komunalne od mieszkańców i ta firma będzie dostarczała odpowiednią ilość pojemników dla każdej posesji tam , gdzie takie pojemniki będą wymagane – z każdym będzie zawierana umowa dzierżawy tych pojemników.
- Jak często odbierane będą odpady z gospodarstw domowych. W jaki sposób mieszkańcy będą powiadamiani o terminie odbioru?
Wg zapisów aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §17 oraz wymagań przetargu odpady niesegregowane będą odbierane:
- w zabudowie jednorodzinnej co 2 tygodnie;
- w zabudowie wielorodzinnej raz dziennie;
- w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej na terenie wiejskim co 2 tygodnie;
odpady segregowane będą odbierane w następujących cyklach:
- biodegradowalne – cykl dwutygodniowe lub dostarczenie przez właściciela nieruchomości do gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów;
- papier, karton, tektura, opakowania wielomateriałowe, tworzywa sztuczne i metale – cykl miesięczny w zabudowie indywidualnej, w zabudowie wielorodzinnej monitorowane i odbiór w razie potrzeby;
- szkło i opakowania – cykl kwartalny w zabudowie jednorodzinnej i monitorowane w zabudowie wielorodzinnej;
Informacje o harmonogramach odbioru będą ogłaszane na stronach internetowych odbiorcy odpadów, na stronach internetowych gminy, poza w terenie miejskim wywieszane w terenie, gdzie będzie odbywał się odbiór odpadów, a na terenach wiejskich harmonogram będzie dodatkowo dostarczany każdemu sołtysowi w danym sołectwie.
- Co powinien zrobić mieszkaniec, który zgromadzi szybko dużą ilość odpadów (np. podczas remontu lub dużego sprzątania)
Wg zapisów aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §5 punkt 9 w ramach zryczałtowanej opłaty odbierane będą wyłącznie te odpady remontowe i rozbiórkowe, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót nie wymagających pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty.
Odpady nie spełniające tej definicji będą odbierane za dodatkową opłatą – należy zwrócić tylko uwagę, że odbiór odpadów niebezpiecznych typu azbest i styropian podlega odpowiednim przepisom i nie może być odbierany w normalny sposób, tylko wymaga kontaktu z Urzędem Miejskim.
W przypadku innych odpadów niż niebezpieczne należy zgłosić się do Zakładu Usług Komunalnych i wynająć odpowiedni pojemnik oraz uzgodnić sposób odbioru tych odpadów.
- Czy przy budynkach wielorodzinnych będą pojemniki do segregacji?
Wg zapisów aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §10 budynki wielorodzinne będą wyposażone w pojemniki o odpowiedniej pojemności (240 litrów lub 1100 litrów w zależności od liczby zamieszkałych osób) – ilość pojemników i typy będzie uzależniona od ilości mieszkańców i deklaracji, czy odpady będą segregowane.
Firma odbierająca wyposaży te budynki wielorodzinne, które nie mają dotychczas takich pojemników i podpisze umowy na dzierżawę.
- Jak odbierane będą odpady z działek rekreacyjnych wspólnotowych ( np. na Winiarach lub na Ostrówku.)?
Ogródki działkowe są traktowane jako tereny niezamieszkałe i na terenie gminy Warka nie są objęte zakresem działania nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tak więc należy podpisać indywidualne umowy na odbiór odpadów od 01.07.2013 roku z odbiorcą odpadów – nie musi to być ten sam odbiorca, który w ramach przetargu odbiera odpady komunalne od mieszkańców z terenu gminy Warka.
Działkowcy zrzeszeni we wspólnotach działkowców podpisują umowy jako wspólnota, działkowcy niezrzeszeni we wspólnotach posiadający działki dzierżawione od Urzędu Miejskiego w Warce powinni indywidualnie podpisać umowy na odbiór odpadów, inni działkowcy na terenie gminy także powinni podpisać indywidualne umowy na odpady.
Po 01.07.2013 nie będzie ogólnodostępnych pojemników typu KP-7 na odpady na terenach działek rekreacyjnych – każdy z działkowiczów będzie odpowiedzialny za odpady przez siebie produkowane.
- Jeżeli ktoś posiada działkę z domem, w którym nikt nie mieszka na stałe, ale powstają tam odpady na przykład z koszenia trawy lub z pobytów rekreacyjnych, to na jakich zasadach odbierane będą odpady z tej działki?
Tereny takie są traktowane jako tereny niezamieszkałe i na terenie gminy Warka nie są objęte zakresem działania nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tak więc należy podpisać indywidualne umowy na odbiór odpadów z tych posesji i indywidualnie uzgadniać sposób odbioru odpadów np. przez indywidualne odpłatne zlecenie odbioru odpadów przez ZUK.
- Jak odbierany będzie popiół z pieców węglowych?
Popiół z przydomowych pieców powstający w niewielkich ilościach jest traktowany jako odpad komunalny, jednak nie jest ujęty w segregacji odpadów i jest traktowany jako odpad zmieszany – musi być tylko wystudzony.
Jeśli mieszkaniec wytwarza w swoim gospodarstwie większe ilości popiołu i nie może mieszać niewielkich ilości wystudzonego popiołu z innymi odpadami komunalnymi, to w takim przypadku należy we własnym zakresie zaopatrzyć się w odpowiedni metalowy pojemnik na zbierany popiół i indywidualnie bezpłatnie dostarczać go na składowisko odpadów lub do punktu selektywnej zbiorki odpadów własnym transportem (lub też odpłatnie wynająć usługę transportu tego odpadu) – sam odpad jest bezpłatny.
Na takiej zasadzie funkcjonuje to obecnie – niektórzy mieszkańcy zbierają popiół i potem dostarczają go na składowisko odpadów w Warce nie ponosząc kosztu odpadu, tylko koszty dostarczenia odpadu.
- Jak będzie wyglądał odbiór odpadów z gospodarstw wiejskich położonych w dużej odległości od głównych dróg?
Jeśli będzie możliwość dojazdu do gospodarstwa, to firma odbierająca odpady będzie odbierała odpady w bezpośredniej bliskości od posesji, w skrajnych przypadkach planowane jest utworzenie tzw. zbiorczych punktów odbioru odpadów z terenów trudnodostępnych, ale takich punktów będzie bardzo mało ze względu na problemy z identyfikacją, czyje rzeczywiste odpady będą tam się znajdowały (potencjalne niebezpieczeństwo dostarczania innych odpadów z innych terenów i osób – np. firmy, które mają osobne umowy i rozliczane są z ilości odpadów).
- Co grozi osobie, która nie złoży deklaracji o ilości mieszkańców? Czy z gospodarstw tych będą odbierane odpady?
Złożenie deklaracji o ilości osób w gospodarstwie (posesji, lokalu) oraz zadeklarowanie, czy odpady będą segregowane jest obowiązkiem każdego mieszkańca gminy i został usankcjonowany prawnie w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Nie złożenie deklaracji spowoduje, że Gmina ustali opłatę od takich osób na podstawie danych meldunkowych (oraz ewentualnej kontroli posesji) jako opłatę za odpady niesegregowane i wyda decyzję administracyjną na ściągniecie tych opłat (tak jak to się odbywa w przypadku innych zaległości – np. podatki, czynsze dzierżawne itp.).
Wg ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odpady komunalne muszą być odebrane od każdego mieszkańca, tak więc nie ma tu znaczenia, czy została złożona deklaracja czy też nie – niezłożenie deklaracji będzie skutkowało nałożeniem maksymalnych opłat i egzekucją ich przez gminę, ale odpady będą odbierane.
- W jaki sposób odbierane będą odpady chemiczne, np. stare farby, oleje, itp?
Wg zapisów aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §17 punkt 5 odpady tego typu powinny być dostarczone przez mieszkańców na własny koszt do punktu selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy Warka.
- Czy przewidziane są okresowe zbiórki odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych?
Wg zapisów aktualnego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Warka §17 punkt 6 odpady wielkogabarytowe są odbierane we wszystkie dni robocze tygodnia w gminnym punkcie selektywnego zbierania odpadów, a koszt ich dostarczenia ponosi właściciel nieruchomości. To samo dotyczy odpadów niebezpiecznych.
Materiał nadesłał:
Radny Rady Miejskiej
w Warce
Mirosław Bienias