0.9 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaBlogiMarcella Sembrich-Kochańska... Polka, Artystka świata

  Marcella Sembrich-Kochańska… Polka, Artystka świata

  W styczniu 2020 roku minęło 85 lat od śmierci wybitnej polskiej śpiewaczki Marcelli Sembrich-Kochańskiej (1858-1935). Artystka zapisała się w kanonie gwiazd światowej sceny operowej, w Polsce pozostaje wciąż mało znana. Aby przypomnieć jej postać, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce prezentuje wystawę „Marcella Sembrich-Kochańska – Polka, artystka świata”, przygotowaną przez Juliusza Multarzyńskiego – wielbiciela sopranistki, zawodowego fotografika, dziennikarza i kolekcjonera pamiątek związanych z artystką.  Ekspozycja powstała przy współudziale prof. Małgorzaty Komorowskiej – badaczki dziejów polskiej kultury muzycznej, życia operowego, recenzentki i komentatorki koncertów.

  Przybliża wielką śpiewaczkę, pierwszą Polkę występującą w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ale także osobę zaangażowaną w promocję polskiej kultury w świecie. Historia jej życia i kariery opowiedziana fotografiami i krótkimi tekstami, uzupełniona została na prośbę Muzeum eksponatami z epoki, których właścicielem jest współautor wystawy Juliusz Multarzyński. Wśród pamiątek odnaleźć można: oryginalne fotografie z autografami, karty pocztowe z epoki, programy koncertów, ale także dwa oryginalne przedmioty należące do śpiewaczki.

  Marcella Sembrich-Kochańska (1858-1935) – śpiewaczka, sopranistka, pierwsza Polka występującą w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Była solistką oper Drezna, Londynu, Sankt Petersburga, Mediolanu. Gościnnie występowała niemal w całej Europie. W Metropolitan Opera zagrała 487 razy, śpiewała tam stale w latach 1898–1909. Na koncertach i przedstawieniach śpiewała dla koronowanych głów i otrzymywała w darze bezcenne prezenty. Mieszkała w Dreźnie (najdłużej), Berlinie, pod Lozanną, Nicei, Nowym Jorku i Bolton Landing w USA. Nawiązywała kontakty z szeregiem wybitnych osobistości. Więzi przyjacielskie i artystyczne łączyły ją m.in. z Ignacym J. Paderewskim. Spotykała się z Heleną Modrzejewską. Brała udział w koncertach obok Johannesa Brahmsa i Józefa Wieniawskiego, śpiewała w Weselu Figara W.A. Mozarta pod dyrekcją Gustava Mahlera (1909). Jej partnerami bywali najsłynniejsi w ówczesnym świecie opery artyści, jak Enrico Caruso i Mattia Battistini, a z Polaków Adam Didur, Jan Reszke i jego brat Edward. Przez długie lata swej muzycznej działalności była ambasadorką kultury polskiej. W Bolton Landing koło Nowego Jorku powstało i funkcjonuje do dziś Muzeum jej imienia. Zmarła w Nowym Jorku w 1835 r. Jej szczątki ostatecznie spoczęły w Dreźnie.

  „Jej życie jest ilustracją losu galicyjskiego „kopciuszka”, który talentem i pracą osiągnął światowe uznanie, sławę i bogactwo. Urodzona na Podolu, córka wędrownego nauczyciela muzyki, w dzieciństwie zaznała prawdziwej biedy” – pisze o niej Prof. Małgorzata Komorowska.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, które przybliża działalność Polaków na emigracji, z satysfakcją prezentuje postać Marcelli Sembrich-Kochańskiej. Wystawę można oglądać w bibliotece pałacu Pułaskich od 9 października 2020 do 31 stycznia 2021 r.

  Serdecznie zapraszamy.

   

   

   

   

   

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE