13.2 C
Warka
piątek, 29 września, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiNa letnie upały – Chłodnik królowej Bony

  Na letnie upały – Chłodnik królowej Bony

  Niemal każda z kuchni narodowych ma swoją propozycję na chłodnik: Hiszpanie – słynne gazpacho, Bułgarzy – tarator, Rosjanie okroszkę. Na nasze rodzime stoły chłodnik trafił z Litwy, a Wielką Księżną Litewską i Mazowiecką była swego czasu królowa Bona – miłośniczka kuchni i prekursorka upraw sadowniczych w regionie grójeckim.

  Bona nie lubiła jeść dużo, lecz… dobrze! Nie akceptowała tłustej, polskiej kuchni, jaką zastała po przybyciu na dwór w Krakowie. Uwielbiała zaś warzywa, owoce i przyprawy, na które wydawała krocie. Przedstawiamy propozycję na miarę królowej Bony – lekki, prosty w wykonaniu lecz w wykwintny w smaku chłodnik według receptury Koła Gospodyń Wiejskich w Goszczynie.

  SKŁADNIKI:

  750 g jabłek

  1 litr mleka 3,2%

  4-5 łyżek cukru

  3 żółtka

  Pół laski wanilii

  1 szklanka wrzątku

   

  PRZYGOTOWANIE:

  Jabłka umyć, pokroić na ćwiartki i zalać szklanką wrzącej wody. Rozgotowane jabłka przetrzeć przez sito. Następnie zagotować mleko z dwiema łyżkami cukru i cienko pokrojoną wanilią. W międzyczasie utrzeć do białości żółtka z trzema łyżkami cukru, zahartować odrobiną gorącego mleka, a następnie, cały czas mieszając, wlewać cienkim strumieniem  na gorące mleko. Przestudzić a następnie dokładnie wymieszać z przetartymi jabłkami i mocno schłodzić. Podawać z uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.

  Przepisy KGW nagrodzone w ramach konkursu „Jabłko na Widelcu” zostały opublikowane w broszurze „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE