Więcej
  Strona głównaInstytucjeZefirki jabłkowe  – na osłodę chłodnych dni!

  Zefirki jabłkowe  – na osłodę chłodnych dni!

  Warecko-grójeckie zagłębie sadownicze jabłkami stoi, jabłkami kusi i… jabłkami smakuje. Każda gospodyni posiada znany tylko sobie przepis z wykorzystaniem jabłek – dziedzictwa naszego regionu. Część z tych unikatowych receptur udało się zebrać w publikacji „Spiżarnia królowej Bony” wydanej przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A., a wieńczącej projekt „Jabłko na Widelcu – dziedzictwo Największego Sadu Europy na Mazowszu”.

  W publikacji znalazły się prawdziwe rarytasy – specjały lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Każdy przepis jest przejawem twórczego podejścia do kulinariów. Dzięki publikacji każdy może otworzyć je we własnym domu, do czego gorąco zachęcamy.

  Pasjonaci cukiernictwa z pewnością rozsmakują się w Zefirkach jabłkowych jednej z członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach. Ten wyrafinowany deser zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

  PRZEPIS:

  Składniki  

  BEZA:

  • puree z 10 antonówek
  • pół szklanki cukru
  • 1 białko

  SYROP CUKROWY:

  • 1 szklanka cukru
  • 75 ml wody
  • cukier puder do obtoczenia pianek

  DODATKOWO:

  • 1 łyżeczka agartyny (roślinna substancja żelująca)
  • 2 łyżki wody

   

  Przygotowanie: 

  Puree z jabłek wymieszać z cukrem i zagotować. Następnie odstawić do całkowitego wystudzenia. Agartynę zalać wodą i odstawić do napęcznienia. Do zimnego puree dodać białko i rozpocząć ubijanie bezy. W tym samym czasie wymieszać cukier i wodę na syrop, postawić na średnim ogniu i gotować nie mieszając, aż osiągnie temperaturę 118 stopni. Zmniejszyć obroty miksera i wlewać syrop do bezy. Następnie ponownie zwiększyć obroty i ubijać piankę do momentu przestygnięcia składników. Napęczniałą agartynę włożyć do garnka i podgrzać do momentu rozpuszczenia, a następnie wlać do ubijanej piany. Przełożyć pianę do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką i wyciskać rozetki na papier do pieczenia. Pozostawić do wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie sklejać po dwie pianki i obtaczać w cukrze pudrze.

  Przepis autorstwa przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach pochodzi z broszury „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE