-0.4 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKontrole palenisk domowych w Gminie Warka

  Kontrole palenisk domowych w Gminie Warka

  W dniu 8 września 2020 r Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 115/20 „w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu”. Wypełnieniem obowiązków nałożonych na gminy województwa mazowieckiego są kontrole palenisk w budynkach jednorodzinnych. Od grudnia 2021r pracownicy Urzędu Miejskiego w Warce sprawdzają klasę kotłów oraz rodzaj paliwa, którym jest zasilane źródło ciepło. Dodatkowo mieszkańcy Gminy Warka informowani są o możliwości dofinansowania wymiany bezklasowego kotła na ekologiczne źródło ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”.

  Dodatkowo uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” zakazuje spalania w kotłach, piecach i kominkach:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),

  Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa wprowadza dodatkowo ograniczenia dotyczące klasy użytkowanych kotłów:

  • od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
  • od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

  Wymiana przestarzałych kotłów i stosowanie dobrej jakości paliw wpłynie na znaczną poprawę czystości powietrza, a także zdrowia i komfortu życia mieszkańców Mazowsza.

  Urząd Miejski w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE