1.7 C
Warka
sobota, 26 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeWarecki Mors startuje na 1 km

  Warecki Mors startuje na 1 km

  Morsowanie to ostatnio ulubiona aktywność zimowa w kraju i dla wielu osób jest doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowia i witalności, dla innych swoistym rodzajem przełamywania barier i próbą charakteru. Często następnym krokiem jest bardziej aktywne i zaawansowane morsowanie, takie jak zanurzanie się pod wodę oraz wydłużanie pobytu lub czasami najbardziej trudna specjalizacja czyli pływanie zimowe.

  W tymże pływaniu zimowym także trzeba wykazać się wysoką adaptacją organizmu na chłód, stąd też wraz z jej wzrostem pływacy podnoszą sobie poprzeczkę. Można stwierdzić z dużą dozą pewności, że niemal każdy poprawnie pływający jest w stanie przepłynąć dystanse krótkie: 25m, 50m czy 100m bez większego ubytku energetycznego, natomiast na początku takiej przygody barierą jest nastawienie psychiczne uczestnika.

  W Polsce od niedawna  rozgrywany jest Puchar Polski pod nazwą Ice Cup Poland, w skład którego w tym roku wchodzi aż 10 imprez na różnych akwenach (rzeka, otwarty basen, jezioro, morze) w różnych rejonach kraju, głównie na południu ze względu na bliskość Czech skąd ta dyscyplina przywędrowała do Polski. Rozgrywanych jest także kilka innych imprez poza pucharem, np. Festiwal zimowego pływania w Bydgoszczy czy Arua Cup.

  W bieżącym sezonie mamy wareckiego pływaka, który regularnie startuje na najtrudniejszym dystansie 1km – odcinek uważany za najtrudniejszy i najbardziej ekstremalny ze względu na możliwość wprowadzenia organizmu w stan lekkiej hipotermii czy głębokiego wychłodzenia. Tutaj ważne są dobre umiejętności pływackie, zaawansowana adaptacja ciała do niskich temperatur i znajomość reakcji organizmu na chłód. Jako ciekawostkę można podać w jakim czasie po wyjściu z wody pływak dochodzi do pełnej sprawności – u naszego zawodnika podczas dwóch ostatnich startów trwało to 30-40 minut i jest to czas kiedy organizm sam ogrzewa się od wewnątrz  wprowadzając mięśnie w drgawki tzw. „trzęsawkę” lub „telepkę”. Po takim „zabiegu” organizm nie ma już ochoty nawet na najmniejszy katar. Polecamy …

  Jacek Winiarczyk z grupy Wareckie Morsy, do tej pory wystartował w 5 na 6 rozegranych zawodów i w klasyfikacji generalnej zajmuje wysokie 7 miejsce na  297 sklasyfikowanych zawodników, a 8 stycznia podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Gdyni, wygrał swoją kategorię wiekową. Aby podziałać na wyobraźnię to wiedzmy, że temperatura wody w kranie to ok 10°C, a  poniżej przedstawiamy zestawienie zawodów oraz temperaturę wody i powietrza podczas wyścigów

  • 11 – Modlin – rzeka, temp. wody 8°C / 8°C temp. Powietrza
  • 11 – Januszkowice – zalew 7°C / 6°C
  • 11 – Świętochłowice – basen 6,6°C / 8°C
  • 12 – Kędzierzyn Koźle – rzeka 2,6°C / 0°C
  • 01 – Gdynia – morze 2,39°C / 2°C

  W zawodach w Modlinie na dystansie 250 m startowali: Jan Skowron, Artur Jagieliński, Rafał Murawski, Damian Lewandowski i Rafał Kabot.

  KS START Pułaski Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE