2.2 C
Warka
wtorek, 31 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeWarecki Oddział PTTK na szlaku „Kwitnącej jabłoni”

  Warecki Oddział PTTK na szlaku „Kwitnącej jabłoni”

  14 maja 2022r. warecki Oddział PTTK zaprosił dzieci i młodzież na szlak 57. rajdu „Kwitnące jabłonie”. Na starcie stanęło ponad 150 piechurów z 7 szkół podstawowych: Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Konar, Watraszewa oraz obu szkół wareckich.

  Po raz pierwszy organizatorzy zaproponowali zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego w Małej Wsi. Jest to przepiękny klasycystyczny pałac zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, na zlecenie Bazylego Walickiego. Przez lata przechodził z rąk do rąk m.in. Lubomirskich, czy Zamojskich. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła podstawowa, co mogło doprowadzić do dewastacji zabytkowych wnętrz pałacu. Jednakże w 1947 został przejęty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a następnie został przekazany Urzędowi Rady Ministrów, który to po wielu latach użytkowania sprzedał obiekt prywatnemu inwestorowi. Dzięki temu ten jeden z najpiękniejszych zabytków klasycyzmu w Polsce dziś tętni życiem. Przywrócony został również ogród francuski na wzór założonego przez Klementynę Walicką, który uchodził za jeden z najpiękniejszych ogrodów w środkowej Europie. Jego największą ozdobę stanowi ogród różany z 3000 krzewów róż. Turyści oprowadzani przez uroczego przewodnika zwiedzili wnętrza pałacu. Samodzielnie spacerowali po parku o bogatej szacie roślinnej Zachwycili się ponad dwustuletnim platanem, przeogromną topolą, którą „w pasie” obejmowało 8 młodych turystów. Warto wspomnieć, iż w pałacu kręcono wiele filmów, niektóre przed wojną: „Ada, to nie wypada”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trędowata” oraz „Nad Niemnem”.

  Po wyjściu z terenu pałacu turyści wyruszyli na kilkukilometrową trasę piszą do Lewiczyna.  Droga, wijąca się wśród kwitnących sadów jabłoniowych i wspaniałych kwiatostanów kasztanowców zachwycała młodych i starszych turystów. Tereny, nieznane piechurom, cały czas przyciągały ich uwagę. Odpoczynek wśród jabłoni dał wytchnienie strudzonym nogom.

  Ostatnim punktem wędrówki był zabytkowy, drewniany kościół w Lewiczynie.  Pierwszą drewnianą świątynię wzniesiono w XIII w. Po 300 latach, zastąpiono go nowym, bardziej okazałym, który istnieje do dziś. Kościół to zabytek klasy zerowej z bogatym barokowym wyposażeniem. Jednak najcenniejszym i najstarszym skarbem kościoła lewiczyńskiego jest Cudowny Obraz Matki Bożej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej. Po pięknej świątyni oprowadzał turystów proboszcz Sławomir. Zachwycił piechurów również piękny teren wokół świątyni, urokliwymi kapliczkami i stawem pełnym „żarłocznych” ryb.

  Nawet, tak udana wyprawa, musi mieć swój finał. Prezes naszego oddziału PTTK – Marzena Jankowska, zgromadziła wokół siebie wszystkich piechurów. Podziękowała za udział i miłą atmosferę. Przekazała każdej drużynie pamiątkowy dyplom i piłkę. Po uroczystym  zakończeniu turyści wsiedli do autokarów i wrócili do Warki.

  Zarząd Oddziału PTTK

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE