1.3 C
Warka
czwartek, 1 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZaDzieje się Lokalnie w Gminie Warka

  ZaDzieje się Lokalnie w Gminie Warka

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. jako Ośrodek Działaj Lokalnie przyznało kolejne certyfikaty dotacyjne w Lokalnym Konkursie Grantowym „Działaj Lokalnie”. Łącznie dwadzieścia jeden organizacji z obszaru pięciu gmin powiatu grójeckiego poprzez realizację małych projektów grantowych będzie wyzwalało społeczną energię. Gmina Warka będzie miała swoją reprezentację w tym zaszczytnym gronie. Aż sześć projektów zyskało decyzję o dofinansowaniu.

  Dla organizatorów konkursu – Stowarzyszenia W.A.R.K.A. to powód do dumy!

  – Cieszy nas, że organizacje z Gminy Warka tak chętnie biorą udział w kolejnych edycjach konkursu. Warto wspomnieć, że w tym roku organizujemy „Działaj Lokalnie” po raz siedemnasty. Z ogromną radością patrzymy, ile dobrego na przestrzeni lat się wydarzyło w naszej społeczności, ile ciekawych inicjatyw miało szansę się zadziać i rozwinąć – mówi Andrzej Zaręba, Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  W ramach programu „Działaj Lokalnie” na przestrzeni tych lat udało się dotąd przyznać 335 grantów na łączną kwotę 1.165.000,00 zł. z czego w Warce (gmina) zrealizowano 101 projektów na łączną kwotę 350.000,00 zł. – Oczywiście mówimy o wartości dotacji. Wartość rzeczywista projektów (z uwzględnieniem wkładów własnych) jest co najmniej 2-3 razy większa – dodaje Marzena Pawłowska, koordynatorska projektu.

  Wszystkie wnioski z Gminy Warka cechują się wysokim poziomem merytorycznym oraz wartością dla lokalnych społeczności. Wszystkie zakładają  działanie na rzecz dobra wspólnego. Wszystkie prowadzą do jakiejś zmiany w poszczególnych społecznościach.

  W uroczystym wręczeniu certyfikatów i umów dotacyjnych, które miało miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Grójec udział wzięli przedstawiciele wszystkich samorządów wspierających Program: z Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Radny Leszek Przybytniak, ze Starostwa Powiatowego w Grójcu – Starosta Krzysztof Ambroziak i Wicestarosta Jolanta Sitarek, z Gminy Chynów – Przewodniczący Rady Stanisław Mróz, z Gminy Grójec – Wiceburmistrz Jarosław Rupiewicz i Sekretarz Monika Maciak, z Gminy Jasieniec – Sekretarz Tomasz Podhorecki, z Gminy Warka – Wiceburmistrz Teresa Knyzio.

  Co ZaDzieje się Lokalnie w Gminie Warka?

  – w Laskach, dzięki staraniom Stowarzyszenia  na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej ANIMATOR przybliżone zostaną zagadnienia folkloru regionalnego, a także stworzona będzie Izba Tradycji;

  – staraniem Stowarzyszenia Dobromocni przeprowadzony zostanie cykl zajęć ruchowych zgłębiających tajniki treningów z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała;

  – społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie zorganizuje polsko-ukraińskie zajęcia integrujące;

  – przy Zespole Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce zrewitalizowane zostaną tereny zieleni i stworzone miejsce do organizacji spotkań i zajęć plenerowych dla uczniów;

  – uczniowie i nauczyciele Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce wezmą udział w warsztatach redakcyjnych i graficznych, które przygotują ich do wydawania własnego periodyku pn. „Wysocki Tribune”;

  – seniorzy z Klubu Seniora „Radość z życia” przeprowadzą polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne.

  Każdy z projektów jest nieco inny. Jako przedstawiciele Ośrodka Działaj Lokalnie jesteśmy pewni, że wszystkie na swój sposób przyczynią się do zmiany na obszarze działania danej społeczności. Z niecierpliwością czekamy na efekty, o których bez wątpienia będziemy informować w lokalnych mediach – mówi Dorota Kołakowska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Program “Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Na terenie powiatu grójeckiego za realizację programu odpowiada Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek Działaj Lokalnie. Dotacje mogą być przyznawane dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Grójeckiego, Gminy Chynów, Gminy Grójec, Gminy Jasieniec, Gminy Warka, firmy TRANS-MED Dariusz Witkowski, Banku Spółdzielczego w Warce, Frostico Chłodnia Warka, Biowet Drwalew, Prima Group oraz mieszkańców przekazujących 1 % podatku.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE